Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Podsumowanie XXI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek

Tegoroczny XXI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek już za nami. W tym roku obchodziliśmy go pod hasłem „BIBLIOTEKA – miejsce na czasie” i nie zabrakło w nim atrakcji nie tylko dla czytelników, ale również dla bibliotekarzy.
W czwartek 9 maja, dzięki zaproszeniu Powiatowej Instytucji Kultury, pracownice naszych bibliotek miały możliwość spotkania się i świętowania Ogólnopolskiego Dnia Bibliotekarza w gronie koleżanek po fachu na konferencji naukowej w Legionowskiej Poczytalni.
10 maja już po raz dziesiąty w Gminnym Centrum Kultury w Łajskach zorganizowany został Gminny Konkurs Wiedzy o Książce. W konkursie pod hasłem „Jubileuszowo i Kryminalnie” rozegranym w formule drużynowego turnieju szkół wystąpiło w sumie trzynaście trzyosobowych zespołów z pięciu szkół Gminy Wieliszew: SP nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Wieliszewie, SP nr 2 im. Jana Pawła II w Wieliszewie, SP im. Kornela Makuszyńskiego w Skrzeszewie, SP im. Józefa Wybickiego w Janówku Pierwszym oraz SP im. Bronisława Sokoła w Olszewnicy Starej. Zmagania odbywały się w trzech kategoriach wiekowych. Zawodnicy odpowiadali na pytania i wykonywali zadania specjalne sprawdzające wiedzę z zakresu znajomości wybranych wcześniej przez komisję konkursową książek, które w tym roku miały wspólny mianownik – zagadkę kryminalną. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwało jury w składzie: Katarzyna Budzyniak, Jolanta Obidzinska, Urszula Rasińska i Anna Zwolińska.
Najmłodsi, uczniowie klas I-III, zaprezentowali swoją znajomość książki „Detektywi z tajemniczej 5: tom 1 – Zagadka zaginionej kamei” autorstwa Marty Guzowskiej.
NAGRODZENI (klasy I-III)
I miejsce – SP w Olszewnicy Starej (drużyna w składzie: Lena Stankowska, Aleksandra Wasilczyk, Barbara Czajkowska)
II miejsce – SP w Skrzeszewie (drużyna w składzie: Lena Wardak, Maksymilian Woźniak, Wiktoria Wrzesińska)
III miejsce – SP nr 1 w Wieliszewie (drużyna w składzie: Maria Marciniak, Juliusz Jarząbek-Stachnik, Maja Zawistowska)
W drugiej kategorii wiekowej do rozwikłania była zagadka z książki „Enola Holmes: tom 1 – Sprawa Zaginionego Markiza” autorstwa Nancy Springer.
NAGRODZENI (klasy IV-VI)
I miejsce – SP nr 2 w Wieliszewie (drużyna w składzie: Emilia Nalikowska, Julia Nerko, Michalina Byszewska)
II miejsce – SP w Skrzeszewie (drużyna w składzie: Tymon Wójcik, Michalina Majewska, Ewa Grodek)
III miejsce – SP nr 1 w Wieliszewie (Natalia Grzymkowska, Pola Uścinowicz, Khrystyna Promovych)
Uczniowie najstarszych klas zmierzyli się z klasycznym kryminałem autorstwa Agathy Christie „Noc w bibliotece”
NAGRODZENI (klasy VII-VIII)
I miejsce – SP w Skrzeszewie (drużyna w składzie: Agata Kołodziejczak, Julia Twardo-Hamar, Kalina Rojek)
II miejsce – SP nr 2 w Wieliszewie (drużyna w składzie: Dawid Paurowicz, Igor Juliszewski, Maja Grączewska)
III miejsce – SP nr 1 w Wieliszewie (drużyna w składzie: Ariana Fijałkowska, Natalia Fedorczyk, Amelia Tabaka


W sobotę 11 maja plac przed Biblioteką w Michałowie-Reginowie stał się miejscem, w którym można było zaprzyjaźnić się i wziąć do domu książki, które musiały ustąpić miejsca na półkach kupowanym nowościom. Akcja uwalniania książek jak zwykle cieszyła się sporym powodzeniem, około 200 książek znalazło swoje nowe miejsce w domowych biblioteczkach.


Poniedziałek i wtorek to czas spotkań z książką w Bibliotekach w Wieliszewie i w Skrzeszewie. W Wieliszewie cztery grupy dzieci z oddziałów przedszkolnych i świetlicy ze szkół SP 1 w Wieliszewie i SP 2 w Wieliszewie zwiedziły bibliotekę, wysłuchały opowieści o „Wypożyczalni skrzydeł” (autor: Iwona Pietrzak-Płachta, wyd. Agora) i odgadywały zoologiczne zagadki z książki „Zwierzoskop” (autor: Marie Donzelli, Marie Gastaut, wyd. Polarny Lis).  W Bibliotece w Skrzeszewie przedszkolaki z grup Jeżyków i Sówek zwiedziły bibliotekę przy okazji wykazując się sporą wiedzą na temat zasad w niej panujących.
Wszystkim, którzy odwiedzili nasze biblioteki podczas Tygodnia Bibliotek serdecznie dziękujemy i zapraszamy na kolejne odwiedziny.
Umieszczono: 16.05.2024 r., godz. 19.09