Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Polskie tańce w sercu Mazowsza – mistrzowski Mazur w Wieliszewie

Po raz 16. leżące w sercu Mazowsza Wieliszew i powiat legionowski gościły najważniejsze wydarzenie w kalendarzu tańców polskich. W rozgrywanej 13 kwietnia 23. edycji Mistrzostw Polski w Tańcach Polskich PS CIOFF®, wzięło udział 126 par z 28 ośrodków tanecznych z Polski oraz Litwy! Zmagania tancerzy o tytuły mistrzowskie w 7. kategoriach wiekowych w krakowiaku, polce, mazurze, kujawiaku i oberku oceniał komplet 25 sędziów tańców polskich a oklaskiwała półtysięczna publiczność. Można było je śledzić również nie wychodząc z domu – oglądając transmisję na żywo w serwisie youtube.com. Relacja na kanale OK Wieliszew doczekała się ponad 6 tys. wyświetleń.


Fotorelacja z wydarzenia na portalu facebook: CZĘŚĆ 1, CZĘŚĆ 2, CZĘŚĆ 3 (kliknij)
Transmisja z rywalizacji finałowej (kliknij)

SYMPOZJUM I WARSZTATY
Celem wydarzenia jest ochrona dziedzictwa narodowego i propagowanie polskich tańców narodowych. Oprócz rywalizacji tanecznej na parkiecie hali sportowej SP nr 2 im. Jana Pawła II, uczestnicy mieli możliwość wzięcia udziału w cyklicznych wydarzeniach towarzyszących – sympozjum i w warsztatach tanecznych organizowanych 12 kwietnia. 10. edycję sympozjum poświęcono tańcom narodowym jako wartości kultury w czasie zaborów (prelekcja dr hab. prof. UMFC Klaudii Carlos), polskim tańcom narodowym na scenach baletowych (prelekcja dr UMFC Joanny Sibilskiej) oraz najstarszym źródłowym opisom elementów ruchowych polskich tańców narodowych (prelekcja dr hab. UW Tomasza Nowaka). Natomiast warsztaty taneczne dla młodszych uczestników poprowadzili w tym roku: Monika Hildebrand (kat. I: „Ćwiczenia przygotowujące do nauki i doskonalenia polki i krakowiaka”), Bartosz Wójcik (kat. II: „Elementy tańca współczesnego w nauce polskich tańców narodowych”) oraz Milena Jurczyk (kat. III: „Elementy tańca klasycznego w nauce tańców polskich”).

RYWALIZACJA, PAMIĘĆ I HONORY
Od sobotniego ranka trwała rywalizacja w kolejnych etapach eliminacji – od 1/8 finału po zmagania półfinałowe. Dodatkowo najmłodsi tancerze z kat. I (7-9 lat) walczyli o miano najlepszych w Ogólnopolskim Konkursie. Popołudniową galę finałową, którą otworzył wspólny polonez wszystkich par biorących udział w Mistrzostwach Polski, do muzyki Pawła Palucha przygotowanej na zamówienie Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Piątka z narodowych”, poprowadził konferansjer Jacek Suchiński. Chwilą ciszy zostali upamiętnieni zasłużeni dla ruchu tańców polskich, którzy odeszli w ostatnim czasie: jeden z założycieli Polskiej Sekcji CIOFF® i jej wieloletni sekretarz Edward Błażek oraz wieloletni instruktor Zespołu Pieśni i Tańca „Małe Podlasie”, animator kultury i działań społecznych w Siemiatyczach i na Podlasiu dh Krzysztof Szyszko.

Uczestników i publiczność przywitał w roli gospodarza Wójt Gminy Wieliszew Paweł Kownacki, któremu sekundowali przedstawiciele partnerów: list od Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bożeny Żelazowskiej odczytała Anna Choma; Zastępca Dyrektora Departamentu Kultury, Promocji Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego Magdalena Biernacka odczytała list od Marszałka Województwa Adama Struzika; w imieniu Rady Gminy Wieliszew głos zabrał jej przewodniczący Marcin Fabisiak; list od prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej Rafała Szmytke odczytał Adam Pietras. Partnerów, współorganizatorów oraz sponsorów tegorocznego Mazura uhonorowano pamiątkowym medalem. W trakcie finałowych rozrywek podziękowano również 27 sędziom (w tym 2 skrutinerom) i 47 instruktorom. Z kolei przedstawiciele Komisji Tańców Polskich Polskiej Sekcji CIOFF® (przewodniczący Jan Galasinski i jego zastępczyni Anna Teperek) rozdali nagrody rankingowe za rok 2023 dla najlepszych par i zespołów w poszczególnych kategoriach wiekowych. Kolejne bloki rywalizacji sportowej uświetniły występy artystyczne gospodarzy – Zespół Tańca Ludowego „Promyki” zaprezentował grupowe choreografie: tańce łowickie, tańce Górali Spiskich i tańce lubelskie w układzie pt. „Wschodnie Zakochanie”. Zakończeniem finałowej rywalizacji, której towarzyszyła muzyka na żywo w wykonaniu orkiestry kameralnej pod kierownictwem Piotra Ptaka, była uroczysta dekoracja finalistów oraz tradycyjne pokazy mistrzów.

TANECZNA MAPA POLSKI AD 2024
Tytuły mistrzowskie w 23. edycji Mistrzostw Polski PS CIOFF® wywalczyli reprezentanci Teatru Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka” (triumf w 3 z 7 kategorii wiekowych, w sumie 8 par w finałach), Stowarzyszenia Popierania Kultury Ludowej „Młody Toruń” (2 zwycięstwa przy 2 parach w finałach) oraz ZPiT „Ziemia Lisiecka” (1 tytuł) i ZPiT Uniwersytetu Gdańskiego „Jantar” (1 wygrana i 2 finałowe pary). Na podium stawały również pary reprezentujące ZPiT „Łaniki” przy Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu (trzykrotnie), ZPiT „Zamojszczyzna” i ZPiT „Malbork” (oba dwukrotnie) oraz po jednym razie Wielkopolski Klub Tańców Polskich z Poznania, Zespół Tańca Polskiego „Wronki” i Aktywnych Seniorów z Bielska-Białej. Najwięcej par w finałach odnotowały zespoły z Warszawy (11 z 3 stołecznych ośrodków) i Poznania (10 par w finałach z 3 poznańskich ośrodków). Po 3 pary do finałów wprowadziły Malbork, Puławy i Zamość. Po 2 pary Gdańsk, Toruń, Wieliszew, Wronki. Wreszcie po 1 reprezentancie w finałach miały Bielsko-Biała, Dobczyce, Katowice, Liszki, Lublin i Rzeszów. Najliczniej reprezentowanym zespołem w całych Mistrzostwach był Teatr Tańca UW „Warszawianka” z 20 parami. Wśród rywalizujących gościliśmy w Wieliszewie reprezentantów litewskiej polonii – Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Tańca „Sto Uśmiechów” z Wilna (para Daniel Limanowski i Sylwia Drożdż osiągnęła półfinał w kat. II – gratulujemy!).

Puchary Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy dla najlepszej pary w kat. V otrzymali Kajetan Teperek i Joanna Drzas z ZPiT Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka”, zaś nagrody specjalne od wieloletniego partnera Mistrzostw Polski Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny – Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Lisiecka” (dwudniowe warsztaty w Koszęcinie dla 25 tancerzy) oraz zwycięskie pary z kat. V i VI (czterodniowe warsztaty w Koszęcinie).

Zwycięzcy 23. Ogólnopolskiego Konkursu Tańców Polskich PS CIOFF® „Mazur” (kat. I):
- Antoni Dłużniewski, Maria Markowska – Zespół Pieśni i Tańca 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego „Malbork”

Mistrzowie Polski w Tańcach Polskich PS CIOFF® Wieliszew 2024:
- kat. II: Filip Janda, Marta Celuch – ZPiT Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka”
- kat. III: Franciszek Brzeziński, Martyna Kozioł – Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Lisiecka” / Nagroda Specjalna ZPiT „Śląsk” im. Stanisława Hadyny
- kat. IV: Maciej Zych, Helena Wójtowicz – ZPiT Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka”
- kat. V: Kajetan Teperek, Joanna Drzas – ZPiT Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka” / Puchar Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy / Nagroda Specjalna ZPiT „Śląsk” im. Stanisława Hadyny
- kat. VI: Modestat Taškinas, Oleksandra Kurashkevych – Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu
Gdańskiego „Jantar” / Nagroda Specjalna ZPiT „Śląsk” im. Stanisława Hadyny
- kat. VII: Marcin Hemmerling, Maria Sudzińska – Stowarzyszenie Popierania Kultury Ludowej „Młody Toruń”
- kat. VIII: Robert Mańkowski, Beata Mańkowska – Stowarzyszenie Popierania Kultury Ludowej „Młody Toruń”

STRATEGICZNE WSPARCIE
Mazura od lat wspierają przyjaciele polskiego folkloru – instytucje państwowe, samorządowe oraz przedsiębiorstwa prywatne i państwowe, którym w sposób szczególny zależy na promowaniu polskiego dziedzictwa narodowego. Tegoroczną edycję dofinansowano z budżetu państwa – ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Po raz kolejny Partnerem Wydarzenia był Samorząd Województwa Mazowieckiego (obchodzący 25-lecie istnienia) i marka Mazowsze Serce Polski. Ponownie Partnerem Głównym Mistrzostw była Polska Organizacja Turystyczna, która w swoich działaniach poświęca wiele miejsca dla polskiego dziedzictwa narodowego i wspiera turystykę kulturową – reprezentował ją w trakcie dekoracji finalistów prezes Rafał Szmytke. Od lat i podobnie w tym roku sponsorem generalnym Mistrzostw była w firma HERON Property Polska Sp. z o.o. Mazura 2024 perfekcyjnie napędzały TZF – Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne „Polfa” S.A. ale również Ochotnicza Straż Pożarna w Kałuszynie (zapewniając elektryczność). Organizatorami wydarzenia były samorządy Gminy Wieliszew (w tym Ośrodek Kultury w Wieliszewie i Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła w Wieliszewie goszcząca Mazura) i Powiatu Legionowskiego (przy udziale Lokalnej Organizacji Turystycznej „Przystań w Sercu Mazowsza”) oraz Stowarzyszenie Polska Sekcja CIOFF® wraz z Komisją Tańców Polskich PS CIOFF®. Partnerowały im Stowarzyszenie Wspierania Folkloru „Mazowsze Leśne” (obsługa finansowa zakwaterowania) i Koło Gospodyń Wiejskich „Kałuszyńskie Smaki”, dzięki któremu liczne i pracujące cały dzień grono sędziowskie, miało możliwość odpoczynku i zregenerowania nadwątlonych sił. Ogrom pracy w ramach wolontariatu wykonali tancerze i tancerki Zespołu Tańca ludowego „Promyki”. Tanecznym partnerem Mazura ponownie była legenda wśród polskich zespołów folklorystycznych – Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, fundując nagrody specjalne w postaci warsztatów w swojej siedzibie w Koszęcinie. Po raz ósmy puchary dla najlepszej pary w „królewskiej” kat. V ufundowała Małżonka Prezydenta RP Pani Agata Kornhauser-Duda. Patronat medialny nad Mazurem sprawowało Polskie Radio RDC – Radio Dla Ciebie oraz lokalne tytuły prasowe i serwisy informacyjne. Wsparcia medialnego udzielił tradycyjnie portal Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca – taniecPOLSKA.pl.

NA PARKIECIE OKLASKIWALIŚMY:
1. „Aktywni Seniorzy” z Bielska-Białej – para niezrzeszona
2. Zespół Pieśni i Tańca „Dobczyce” z Dobczyc
3. Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Gdańskiego „Jantar” im. Zygmunta Kamińskiego z Gdańska
4. Zespół Pieśni i Tańca „Jawor” Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie
5. Międzyszkolny Ludowy Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiak” z Krakowa
6. Zespół Pieśni i Tańca „Łaniki” przy Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu
7. Zespół Pieśni i Tańca „Łany” im. Wiesława Kaszubkiewicza Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu
8. Klub Tańców Polskich „Maki i Powoje” z Krakowa
9. Zespół Pieśni i Tańca „Malbork” 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego z Malborka
10. Zespół Pieśni i Tańca Mali „Lasowiacy” im. Ignacego Wachowiaka ze Stalowej Woli
11. Zespół Pieśni i Tańca „Małe Podlasie” z Siemiatycz
12. Stowarzyszenie Popierania Kultury Ludowej „Młody Toruń” z Torunia
13. Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Tańca „Sto Uśmiechów” z Wilna (Litwa)
14. Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Lubelskiej z Lublina
15. Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej z Warszawy
16. Zespół Pieśni i Tańca „Powiśle” im. Kazimiery Walczak „Mamci” z Puław
17. Ludowy Zespół Artystyczny „Promni” im. Zofii Solarzowej SGGW w Warszawie
18. Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Rzeszowskiego „Resovia Saltans” z Rzeszowa
19. Zespół Pieśni i Tańca „Silesianie” Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach
20. Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Jagiellońskiego „Słowianki” z Krakowa
21. Zespół Pieśni i Tańca „Warmia” z Olsztyna
22. Teatr Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka” z Warszawy
23. Zespół Folklorystyczny „Wielkopolanie” z Poznania
24. Wielkopolski Klub Tańców Polskich przy Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu
25. Zespół Tańca Polskiego „Wronki” Wronieckiego Ośrodka Kultury z Wronek
26. Zespół Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna” z Zamościa
27. Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Lisiecka” z Liszek
28. Zespół Tańca Ludowego „Promyki” z Wieliszewa


ORGANIZATORZY, PARTNERZY, SPONSORZY i PATRONI
Dofinansowano z budżetu państwa – ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Organizatorzy Mistrzostw:
- Stowarzyszenie Polska Sekcja CIOFF®
- Komisja Tańców Polskich Polskiej Sekcji CIOFF®
- Gmina Wieliszew: Ośrodek Kultury w Wieliszewie, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła II
- Powiat Legionowski

Partner Wydarzenia – Samorząd Województwa Mazowieckiego

Partner Główny Mistrzostw – Polska Organizacja Turystyczna

Mazura 2024 napędzają TZF – Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne „Polfa” S.A.

Sponsor Generalny Mistrzostw – HERON Property Polska Sp z o.o.

Partnerzy Mistrzostw:
- Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny
- Stowarzyszenie Wspierania Folkloru „Mazowsze Leśne”
- Lokalna Organizacja Turystyczna „Przystań w sercu Mazowsza”
- Koło Gospodyń Wiejskich „Kałuszyńskie Smaki”
- Ochotnicza Straż Pożarna w Kałuszynie

Sponsorzy Mistrzostw:
- ARCUS Technologie Sp. z o.o.
- Ars Garden – Centrum Dekoracji Ogrodów i Wnętrz w Wieliszewie
- Agencja Reklamowa Rakla Sp. z o.o.
- Fundacja Jagody i Mariusza Borzewskich / ProKoncept. Mariusz Borzewski
- Hotel SKAL**** Resort & Spa
- Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa KZN „Mazowsze Centrum” Spółka z o.o.
- Towarzystwo Budownictwa Społecznego WIELISZEW Sp. z o.o.

Sponsorzy poszczególnych Kategorii wiekowych:
- kat. I: Stowarzyszenie Polska Sekcja CIOFF®
- kat. II: Przewozy Romatowski
- kat. III: INVESTIM SA – Producent Architektury Miejskiej
- kat. IV: Delikatesy IKA w Michałowie-Reginowie
- kat. V: WINDSOR Hotel****
- kat. VI: Eko-Invest Sp. z o.o
- kat. VII: Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej POLONUS w Warszawie S.A.
- kat. VIII: AG Complex Sp. z o.o.

Partnerzy medialni:
- Polskie Radio RDC – Radio Dla Ciebie
- Gazeta Powiatowa
- Gazeta Wieliszewska
- Kurier Powiatu Legionowskiego
- Mazowieckie To i Owo
- Miejscowa na Weekend
- LEGIO24.PL

Wsparcie medialne – taniecPOLSKA.pl

OKW 2024®
Umieszczono: 22.04.2024 r., godz. 15.45