Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Ferie z Kulturą 2023 – podsumowanie

Tegoroczne Ferie z Kulturą to czas aktywnego wypoczynku dla 45 uczestników i ich czwórki opiekunów: Ani, Dominiki, Karoliny i Dominika. Zajęcia edukacyjne, warsztaty, zabawy sportowe i udział w spektaklu, to tylko część atrakcji, które przygotowaliśmy w tym roku. Czy było ciekawie? Zdecydowanie tak.
Dzień pierwszy to wycieczka do Warszawy i pobyt w dwóch niesamowitych miejscach. Chociaż pogoda nie był tego dnia najlepsza, nie przeszkodziła w oglądaniu panoramy stolicy z tarasu widokowego na XXX piętrze Pałacu Kultury i Nauki. Podziwianie widoków poprzedziło zwiedzanie i odkrywanie tajemnic jednej z najbardziej charakterystycznych budowli Warszawy. Kolejny punkt programu wymagał od naszych podopiecznych sporego zaangażowania i myślenia. W ramach warsztatów przedsiębiorczości w Smart Kids Planet – Centrum Mądrej Zabawy, dzieciaki wcieliły się w klientów, sprzedawców i dostawców. Poznały zasady segregowania odpadów i zmagały się z logistyką w e-handlu, dostarczając (i odbierając) przesyłki do paczkomatów. W końcu zajęły się planowaniem własnych biznesów, które, jak mieliśmy okazje się przekonać, nie zawsze miały charakter czysto zarobkowy. Najbardziej rozczulił nas plan biznesowy, którego celem było rozdawanie jedzenia biednym. Brawo! Wszystkie te aktywności miały na celu podniesieni kompetencji społecznych, poznawczych i technicznych.

Dzień drugi Ferii z Kulturą sponsorował kolor zielony. Dzieciaki rozpoczęły go od spotkania z pracownikami Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Legionowie. W ramach akcji "Bezpieczne ferie” miały okazję rozwinąć świadomość ekologiczną i poczucie odpowiedzialności za stan przyrody (w końcu jesteśmy jej częścią!). A wszystko to,  w przystępnej formie gier i zabaw. Kolejną atrakcją dnia drugiego było zwiedzanie Stadionu Miejskiego Legii Warszawa, począwszy od niemal najwyższych rzędów widowni, przez loże VIP, ławki rezerwowych, strefę wyjścia na murawę, salę konferencyjną, na muzeum Klubu Legia Warszawa kończąc. Dzień zakończył się seansem kinowym i spotkanie z "Zadziwiającym Kotem Maurycym", czyli ekranizacją uwielbianej przez młodszych czytelników humorystycznej powieści fantasy autorstwa Terry’ego Pratchetta. 

Kolejny dzień, to przede wszystkim atrakcje dla odkrywców i eksperymentatorów. Nasi podopieczni odwiedzili Centrum Nauki Kopernik, gdzie mieli okazje pobawić się dźwiękiem, światłem, a nawet mogli sprawdzić jak leży się na łóżku z gwoździ. Swoja przygodę z nauką rozpoczęli od wizyty w planetarium i obejrzeniu pokazu o wiele mówiącym tytule „ Ziemia, Księżyc i Słońce”. Po takim seansie na pewno potrafią już odpowiedzieć dlaczego słońce świeci, jak zmieniają się pory dnia oraz skąd biorą się takie zjawiska jak dzień i noc, fazy księżyca i pory roku.

Ponieważ od początku Ferii z Kulturą nasi podopieczni brali udział w dużej ilości zajęć i warsztatów, czwartego dnia postawiliśmy na relaks pod palmami. Jak nam się to udało? Wystarczyło odwiedzić park wodny Suntago i skorzystać z mieszczących się tam atrakcji.

Ostatniego dnia nadal nie zwalnialiśmy tempa. Dzieciaki w ramach warsztatów ogrodnictwa balkonowego, sadziły w doniczkach nowalijki. Nie do końca jesteśmy pewni, co z tego wyrośnie, ale mamy nadzieję, że coś zdrowego i pysznego. Kolejną atrakcją było zimowe Planszowisko z niezawodną Powiatową Instytucją Kultury. Emocjonująca rywalizacja podczas gier i zabaw nie pozwoliła na nudę. A dla tych, którzy potrzebowali nieco ruchu, opiekunowie zorganizowali zabawę taneczną w rytmie koreańskich przebojów. Na zakończenie Ferii z Kulturą nasi podopieczni wybrali się do Sali Koncertowej im. Krzysztofa Klenczona na spektakl „Burza Mózgów” przygotowany przez Teatr Bajaderka.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom i opiekunom. Byliście świetni. Do zobaczenia za rok!
Umieszczono: 01.03.2023 r., godz. 09.56