Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Z kolędą na trzy głosy

Niemal 90 artystów w 24 utworach oklaskiwaliśmy w trakcie tegorocznego Koncertu na Trzech Króli. 6 stycznia 2023 r., w kościele parafialnym w Wieliszewie, kolędy, pastorałki i utwory o tematyce bożonarodzeniowej zaprezentowały grupy artystyczne, działające przy ośrodku kultury: wokalistki z GCK w Łajskach, chórzyści z „Belcanto” i śpiewające „Promyki”. Ta ciesząca się niesłabnącą popularnością koncertowa tradycja, liczy w Gminie Wieliszew już kilkanaście lat, sięgając korzeniami schyłku lat 90. Przez ten czas odwiedzaliśmy z kolędą kościoły w Wieliszewie, Skrzeszewie, Janówku, a także Salę Klenczona.
Fotorelacja (kliknij)

Po rocznej przerwie powróciliśmy z dobrą nowiną do wieliszewskiej świątyni. Po nabożeństwie celebrowanym z okazji Święta Objawienia Pańskiego, kilkusetosobowa publiczność wysłuchała świątecznego programu, który rozpoczęły podopieczne instruktora Mikołaja Zwolińskiego z sekcji wokalnej, działającej w Gminnym Centrum Kultury w Łajskach. Bożonarodzeniowe standardy muzyki rozrywkowej wykonały Alicja Malinowska („Santa Baby” Earthy Kitt), trio Zofia Malinowska – Zuzanna Ścibor – Oliwia Klepacka („A tu już Święta”), Julia Łyżkowska („Dzień jeden w roku” Czerwonych Gitar), duet Róża Jabłonowska i Ariana Fiałkowska („Święta w nas” Blue Cafe), Aleksandra Błażewicz („I’ll Be Home” Meghan Trainor). Dla kilku młodych wokalistek, był to estradowy debiut. Burzę braw otrzymała Milena Żołnierzak z akompaniującym na gitarze Mikołajem Zwolińskim, za ujmujące wykonanie refleksyjnego „Od nieba do nieba” z repertuaru Anny Wyszkoni. Tradycyjne kolędy i pastorałki usłyszeliśmy w dostojnym wykonaniu chóru „Belcanto” pod batutą Stanisława Kmieciaka. Symbolicznie (6 stycznia wielu z wiernych ukraińskich obchodzi wigilię świąt Bożego Narodzenia) wybrzmiał zwłaszcza „Szczedryk” – znana na całym świecie pod nazwą „Carol of the Bells” kompozycja ukraińskiego kompozytora Mykoły Łeontowycza, inspirowana szczedriwkami – ukraińskimi pieśniami ludowymi, związanymi z obrzędami noworocznymi. Rodzynkiem wśród klasycznych kompozycji była wykonana przez chórzystów kolęda „Uciekali, uciekali” Janusza Stokłosy z kultowego musicalu „Metro”. Na ludowa nutę, ale bynajmniej staroświecko, zabrzmiały kolędy i pastorałki w wykonaniu śpiewających „Promyków”, pod muzycznym kierownictwem Katarzyny Ignaciuk. Gorąco oklaskiwano zwłaszcza kolędę „Pójdymy bracia” w przebojowym wykonaniu solistów Adama Żórawskiego, Michała Molskiego i Damiana Trzaskomy z aktorskim popisem Mateusza Sierawskiego. Wspaniałe partie solowe Karoliny Musialik i Dominiki Bisialskiej towarzyszyły z kolei pastorałce „Paśli pasterze woły”. Obok utworów z ostatniej kolędowej płyty zespołu „A na tym niebie” (wyd. 2020), „Promyki” przypomniały również kompozycje z albumu „Kolędy. Co by się Wom dazyło” z roku 2007: „Jezusa Narodzonego”, „Dudka” oraz oryginalne – tytułowe „góralskie” życzenia. Koncert w ciepłych słowach podsumowali wójt gminy Paweł Kownacki i proboszcz wieliszewskiej parafii ks. Jarosław Mazurek, którzy wspólnie z dyrektorem ośrodka kultury Dariuszem Skrzydlewskim wręczyli kwiaty instruktorom występujących grup – dwóm królom i królowej wieczoru. Wieczór zakończyliśmy kolędą wspólnie odśpiewaną przez wszystkich artystów i publiczność – „Przybieżeli do Betlejem”. 

Trochę kolędowej historii
Pierwszy udokumentowany wspólny, świąteczny występ grup artystycznych działających w Gminie Wieliszew przypadł na grudzień 2007 r. – w dawnej sali weselnej „Malwa” (obecnie sklep Dino) w Wieliszewie koncertowali: działający wówczas z sukcesami gminny chór „Marzenie” oraz Zespół Tańca Ludowego „Promyki” z materiałem ze świeżo wydanej płyty z kolędami i pastorałkami pt. „Kolędy. Co By się Wom dazyło”. Tradycja świątecznych koncertów sięga jednak końca lat .90… W roku 1997 kasetę magnetofonową, nośnik wówczas wciąż powszechny, wydało „Marzenie”, a w występach utytułowanych chórzystów wspomagała młodzież szkolna z działającego przy podstawówce w Łajskach szkolnego chóru „Affonia”. W takim składzie chórzyści uświetniali jasełka organizowane w roku 1997 w sali widowiskowej przy urzędzie gminy (obecna Sala Klenczona) a rok później w Szkole Podstawowej w Łajskach, oraz wiele innych świątecznych spotkań i występów artystycznych w kolejnych latach. 6 stycznia 2008 r. podczas pierwszego udokumentowanego koncertu kolęd z okazji Święta Trzech Króli, obok „Marzenia” i „Promyków” przed publicznością w wieliszewskim kościele zadebiutował chór „Belcanto”. Od roku 2014 do chóralno-ludowego tandemu dołączyły piosenkarki z sekcji wokalnej Ośrodka Kultury oraz (jednokrotnie) zespół Kantado Koro. W ramach cyklu koncertów, m.in. pod nazwami „Świąteczno-noworocznego kolędowanie” oraz „Świętujmy Razem”, artyści kolędowali w kościołach w Janówku Pierwszym, Skrzeszewie, Wieliszewie oraz w Sali Koncertowej im. Krzysztofa Klenczona. Wyjątkowym był pandemiczny rok 2021, kiedy Koncert na Trzech Króli odbył się w formule on-line – zarejestrowany w Sali Klenczona bez udziału publiczności i wyemitowany 6 stycznia na portalu youtube.com. Koncerty kolęd naszych grup artystycznych uświetniały także spotkania wigilijne – sołeckie i gminne.
Umieszczono: 21.01.2023 r., godz. 12.24