Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Proces. Kronika osobista – wystawa malarstwa Sylwii Regulskiej

To będzie nie lada gratka dla miłośników dobrego malarstwa oraz tych wszystkich, którzy sami mierzą się lub mierzyli z pędzlem i płótnem. Zapraszamy na wyjątkową wystawę, prezentującą nie tylko obrazy wykonane w różnorodnych technikach, ale również dokumentację procesu ich powstawania. Tajniki swojego warsztatu zdradzi nam uzdolniona studentka Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie – Sylwia Regulska. Wernisaż w sobotę, 26 listopada, o godz. 18, w Gminnym Centrum Kultury w Łajskach.
- Proces twórczy jest tym, co faktycznie ukazuje techniczną sprawność artysty, świadomość obserwacji otoczenia, wyczucie w budowaniu przestrzeni i zależności kolorystycznych – zauważa autorka. Jak przyznaje, zainteresowanie malarstwem oraz rzemiosłem towarzyszy jej niezmiennie od najwcześniejszych lat życia. – Nigdy nie kwestionowałam wybranej przez siebie drogi rozwoju, testowałam natomiast (i wciąż testuję) różne sposoby zastosowania wypracowanych przez lata umiejętności w praktyce – wyjaśnia studentka Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP Warszawa. Tę drogę widzimy nie tylko w prezentowanych obrazach, ale również w towarzyszących im zdjęciach, dokumentujących proces powstawania. Malarstwo Sylwii Regulskiej nie pozostawia nas jednak w pustym zachwycie nad warsztatem technicznym. 🪄 Umiejętność dostrzeżenia „momentu”, magii chwili i światła, widocznych nie tylko w portretach członków rodziny, ale również w martwych naturach i codziennych widokach z okna, daje nam możliwość poczucia osobistej z nimi relacji. Sportretowana w trakcie pobytu we Włoszech Borneanka z grupy etnicznej Bidayuh, nie jest tu jedynie obrazem, eksponatem – ona uczestniczy w tej wystawie wraz z nami. Wystawa potrwa do końca roku.

O Autorce: Sylwia Regulska w 2016 roku ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Gersona w Warszawie Smocza 6, po czym wyjechała do Szwecji a następnie do Holandii. W Holandii przez rok była wolontariuszką Europejski Korpus Solidarności w muzeum Batavialand, zajmującym się rekonstrukcją i konserwacją łodzi i okrętów. Projekt – ściśle związany z zagadnieniami ochrony dziedzictwa kulturowego – był okazją do nawiązania wielu kontaktów oraz odwiedzenia innych instytucji o podobnym charakterze. Po dwóch latach spędzonych w Lelystad, artystka zdecydowała się na powrót do Polski, by rozpocząć studia na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wybór kierunku studiów zdradza zainteresowania artystki, co widoczne zwłaszcza w prezentowanych na wystawie kopiach obrazów renesansowych i pejzaży holenderskich – imponujących detalem, świadomością stylów i epok, ich odwzorowaniem i zastosowaniem charakterystycznych technik i materiałów. Oto ich próbka (kliknij).
Umieszczono: 25.11.2022 r., godz. 21.51