Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Z kolędą na Trzech Króli w Skrzeszewie

6 stycznia 2022 r. artyści z Ośrodka Kultury w Wieliszewie wystąpili w ramach tradycyjnego Koncertu na Trzech Króli w kościele pw. św. Jana Marii Vianney’a w Skrzeszewie, prezentując kolędy i pastorałki, pieśni bożonarodzeniowe i utwory świeckie związane z tym okresem.
Tradycja kolędowania „na Trzech Króli” w Gminie Wieliszew liczy kilkanaście lat. Rok temu, z uwagi na pandemiczne obostrzenia, koncert odbył się w formule on-line. Z tym większą radością artyści powrócili w gościnne progi skrzeszewskiej świątyni, by na żywo dzielić się wesołą nowiną. Koncert otworzył Zespół Tańca Ludowego „Promyki”, który pod wokalnym kierownictwem Katarzyny Ignaciuk zaprezentował (po raz drugi na żywo) ludowe kompozycje w aranżacji Przemysława Marcyniaka, pochodzące z wydanej w grudniu 2020 roku płyty „A na tym niebie”. Usłyszeliśmy pastorałkę z regionu Spisza „Paśli pasterze woły” w pełnym magii wykonaniu solistki Karoliny Musialik, energetyczną „Chojkę” z repertuaru Arki Noego oraz pochodzące z XVII w. pastorałki „Poćmy syćka Podholanie”, „Narodził się Jezus” i „Pójdymy Bracia” w symbolicznym wykonaniu trzech solistów: Adama Żórawskiego, Damiana Trzaskomy i Michała Molskiego.
Współczesne polskie utwory bożonarodzeniowe zaprezentowały młode solistki, podopieczne instruktora Mikołaja Zwolińskiego z sekcji wokalnej działającej w GCK w Łajskach: Alicja Malinowska („Nowy Rok Hop!”), Natalia Grzymkowska („Piosenka z dzwonkami”), Aleksandra Błażewicz („Magiczny Kulig”) oraz doskonale znana publiczności koncertów kolędowych Milena Żołnierzak w pełnym zadumy utworze „Z całego serca”. Wyjątkowo i szlachetnie wybrzmiały kolędy wykonywane a capella przez Chór „Belcanto” pod batutą Stanisława Kmieciaka. Wśród 11 dostojnych utworów usłyszeliśmy m.in. „Dzisiaj w Betlejem”, „Mroźną Ciszę”, „Przystąpmy do Szopy” czy „Narodził się Jezus Chrystus”.
Gratulacje i podziękowania za koncert skierowali do artystów i dyrektora ośrodka kultury Dariusza Skrzydlewskiego gospodarze. Dziękując za koncert w murach świątyni w Skrzeszewie, ksiądz proboszcz Piotr Jędrzejewski zwrócił uwagę na wielopokoleniowość występujących artystów. Wójt Gminy Wieliszew Paweł Kownacki podkreślił odmienny charakter każdej z grup oraz łączący je wspólny mianownik – wysoki poziom artystyczny. Wraz z wyrazami uznania na ręce instruktorów – symbolicznych trzech króli: Katarzyny Ignaciuk, Mikołaja Zwolińskiego i Stanisława Kmieciaka – trafiły bukiety kwiatów. Koncert zakończyło tradycyjne wspólne kolędowanie – artyści i publiczność wyśpiewali radosne „Do szopy, hej pasterze”.


Umieszczono: 07.01.2022 r., godz. 15.27