Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Niepodległość z przytupem - relacja z XXI Festiwalu Pieśni i Tańców Polskich

Za oknami listopadowy chłód, z tym większą przyjemnością relacjonujemy XXI edycję Festiwalu Pieśni i Tańców Polskich, który 10 listopada w hali sportowej w Wieliszewie rozgrzewał nas, pozytywnie nastrajając do przeżywania obchodów Narodowego Święta Niepodległości. W tym roku zadbały o to niezawodne wieliszewskie „Promyki” odbywając pełną wrażeń wędrówkę po 7 regionach etnograficznych Polski, oraz „Silesianie” z Katowic, dzięki którym po raz pierwszy mogliśmy podziwiać oryginalny folklor Górnego Śląska – tańce rozbarskie, opolskie i raciborskie czy tańce pszczyńskie.
Dziękujemy współorganizatorom, którzy obok Gminy Wieliszew wsparli wydarzenie : Samorządowi Województwa Mazowieckiego, Powiatowi Legionowskiemu oraz za oprawę florystyczną partnerowi – Centrum Dekoracji Ogrodów i Wnętrz Ars Garden z Wieliszewa.

Relacja fotograficzna w serwisie społecznościowym facebook (kliknij)W ubiegłym roku, w związku z pandemią, Festiwal odbył się bez udziału publiczności – w to miejsce mogliśmy obejrzeć transmisję on-line. Tegoroczna edycja odbyła się również w okrojonej formule, zabrakło bowiem stoisk i warsztatów z twórcami ludowymi oraz wspólnej potańcówki, które towarzyszą Festiwalowi od kilku edycji. Udało się jednak najważniejsze – bezpośredni udział publiczności, która w limicie 250 osób na widowni, w reżimie sanitarnym, mogła podziwiać i oklaskiwać występujące zespoły w hali sportowej w Wieliszewie. Równolegle, dla tych wszystkich, którzy z różnych względów nie mogli przybyć do hali sportowej, prowadzona była relacja filmowa z transmisją na żywo w Internecie (youtube.com i facebook.com). Festiwal w roli konferansjerów po raz pierwszy
poprowadzili znani aktorzy teatralni, filmowi i telewizyjni – Magdalena Warzecha
i Leszek Zduń.

Zespół Pieśni i Tańca „Silesianie” był pierwszym w historii Festiwalu reprezentantem Górnego Śląska. Goście
przedstawili próbkę bogactwa i różnorodności folkloru śląskiego, regionu
wyjątkowego na mapie Polski i Europy. Na 3 zaprezentowane układy, łącznie 33 minuty programu, złożyły się po raz pierwszy oglądane w Wieliszewie tańce opolskie i raciborskie, rozbarskie (region przemysłowy) wykonywane w galowych górniczych mundurach (panowie) czy tańce pszczyńskie w charakterystycznych płaszczach z czerwoną podszewką (również panowie). Zobaczyliśmy też znane z repertuaru "Promyków" tańce górali Beskidu Śląskiego. „Silesianom” towarzyszył chór i grająca na żywo kapela ludowa w składzie: skrzypce, altówka, kontrabas, klarnet, trąbka, akordeon.

Ponad 120-minutowy program obejmujący 10 tańców z 7 regionów Polski zaprezentował Zespół Tańca Ludowego „Promyki” z Wieliszewa. Prezentacja ta była jednocześnie elementem weryfikacji – oceniało ją 2 specjalistów z zakresu polskiego folkloru – przedstawicieli Polskiej Sekcji CIOFF®, największej organizacji folklorystycznej na świecie. Jej pozytywny wynik jest potwierdzeniem wysokiego poziomu artystycznego, technicznego i merytorycznego opracowanych układów, muzyki i prezentowanych strojów, i przedłuża certyfikat uprawniający ZTL „Promyki” m.in. do reprezentowania Polski na międzynarodowych festiwalach folklorystycznych. Festiwal zakończyło premierowe wykonanie przez gospodarzy odświeżonych tańców, piosenek i zabaw warszawskich z udziałem dwóch grup – seniorskiej i młodzieżowej, a także chóru na żywo wykonującego piosenki i przyśpiewki warszawskie. Trwającą ponad 23 minuty (!) kompilację dotychczasowego układu w choreografii Dariusza Skrzydlewskiego do muzyki Przemysława Marcyniaka, wzbogacono nową choreografią Dominiki Bisialskiej do muzyki Witolda Jarosińskiego. Partie solowe niezapomnianych przedwojennych szlagierów ujmująco wykonali: Katarzyna Ignaciuk („Panna Mania gra na mandolinie” spopularyzowany przed wojną przez Teatrzyk „Qui Pro Quo”), Karolina Musialik („Tango Milonga” Jerzego Petersburskiego i Andrzeja Własta) oraz Adam Żórawski („Ach witaj Warszawo” Szymona Kataszka i Andrzeja Własta), a w rolę wodzireja wcielił się Mateusz Sierawski, który doskonale operował gwarą „warsiawską”. Nowy układ wzbogaciły nowe rekwizyty - scenografia nawiązująca do ulic przedwojennej Warszawy. „Na warszawskim rynku” będzie z pewnością nowym przebojem w repertuarze „Promyków”.

Przypomnijmy, że Festiwal Pieśni i Tańców Polskich stał się wieliszewską specjalnością i oryginalnym wkładem w świętowanie niepodległości, przypominając o roli jaką w kształtowaniu się polskiej świadomości narodowej pełniły ludowa kultura i dziedzictwo. Organizowana od roku 2001 w wigilię Narodowego Święta Niepodległości impreza ma formułę przeglądu, do którego corocznie zapraszane są zespoły pieśni i tańca ludowego reprezentujące określony region etnograficzny na mapie współczesnej i historycznej Polski. Obchody niepodległościowe wydają się być idealną okazją do prezentacji tych elementów narodowej tożsamości, z których jesteśmy niepodważalnie i niepodzielnie dumni. Jednocześnie – z uwagi na historyczną wielokulturowość polskich ziem, której echa przetrwały w ludowych obyczajach, tańcu, śpiewie i mowie – rozwijających naszą wrażliwość i tolerancję.

Powiedzieli o XXI edycji Festiwalu Pieśni i Tańców Polskich:

Paweł Kownacki, Wójt Gminy Wieliszew
- Co roku przybywam tu jako mieszkaniec gminy, wójt i Polak. Trzeba podkreślić, że jest to wydarzenie nie tylko kulturalne, ale także patriotyczne - kultywując tak piękną tradycję pieśni i tańców narodowych, wpływa na coś więcej niż tylko naszą duszę artystyczną, ale również duszę narodową. Dlatego rangę tego wydarzenia warto wciąż podnosić, warto inwestować w nasze narodowe dziedzictwo, co od lat robimy w Gminie Wieliszew. Nie tylko dzisiaj świętując polską niepodległość na ludowo, ale również na co dzień poprzez działalność Zespołu Tańca Ludowego "Promyki" z Wieliszewa i budowanie jego dorobku. Jako publiczność dzielimy się dziś relacjami „live” z tego wydarzenia na naszych profilach w mediach społecznościowych, ale ważny jest także profesjonalny przekaz realizowany przez Ośrodek Kultury – transmisja na żywo on-line. Myślę, że on będzie żył w Internecie jeszcze wiele lat po tym wydarzeniu. Wielu moich znajomych na całym świecie obserwuje nas przy tej i innych okazjach właśnie on-line.

Dariusz Skrzydlewski, Dyrektor Ośrodka Kultury w Wieliszewie
- Po raz dwudziesty pierwszy spotykamy się w Wieliszewie z polską kulturą ludową, z folklorem i po raz kolejny zapraszamy gości – tym razem jest Zespół Pieśni i Tańca „Silesianie” Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Tych gości i reprezentowanych regionów Polski było bardzo wiele – od zespołów zza miedzy po dalekie zakątki kraju, od morza po góry. Byli także goście z zagranicy, zespoły polonijne – „Perła” z Wileńszczyzny, „Olza” z Czeskiego Cieszyna. Dzisiejszy program „Promyków” był bardzo urozmaicony. Wystąpiły prawie wszystkie grupy, bo i dziecięca, i przygotowawcza, grupa młodzieżowa i najstarsza. Zaprezentowaliśmy przegląd folkloru z wielu regionów Polski: tańce górali żywieckich i spiskich, tańce rzeszowskie i krakowskie, tańce podlaskie, tańce kurpiowskie i opoczyńskie z centralnej Polski i folklor miejski starej Warszawy. Nie zabrakło ludowych piosenek, również we współczesnych aranżacjach znanych z płyt wydanych przez "Promyki". W tym roku postanowiliśmy pierwszy raz transmitować festiwal na żywo w Internecie. Przede wszystkim z tego względu, że mamy pandemię i liczba osób na widowni jest ograniczona, a żeby każdy jednak mógł zobaczyć tańce i pieśni polskie zasiadając przed komputerem czy telewizorem w domu.

Jerzy Stasica, Kierownik i choreograf Zespołu Pieśni i Tańca "Silesianie" Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach
Program artystyczny, który zaprezentował zespół „Silesianie” Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, składał się z tradycji szeroko pojętego Śląska – były tańce rozbarskie i raciborskie (bardzo charakterystyczny „Młyn Raciborski”, były interesujące tańce ziemi pszczyńskiej i region góralski, czyli Beskid Śląski. Najważniejsze dla nas jako zespołu, tancerzy, studentów jest fakt, że tańcząc, bawiąc się i będąc razem kultywujemy kulturę ludową. Folklor śląski jest bardzo bogaty i myślę, że to co robimy, jest chyba najpiękniejszą formą jego prezentacji. Dziś zaprezentowaliśmy tutaj tylko jego próbkę, ale jeśli będzie okazja w przyszłości, z wielką przyjemnością wystąpimy w Wieliszewie ponownie. To doskonały pomysł, by organizować festiwal pieśni i tańców polskich właśnie w rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Jestem całym sercem za tym, by spotykać się jak najczęściej przy takich okazjach - na scenie i poza sceną, bawiąc się prezentować polskie dziedzictwo kulturowe.
Umieszczono: 17.11.2021 r., godz. 13.17