Jesteś tutaj:

Główna treść strony

I Konkurs Wiedzy o Książce rozstrzygnięty

Jakiego koloru były płatki tulipana, z którego wyrosła Calineczka? Jaki tytuł nadał cesarz sztucznemu słowikowi? O czym śniła stokrotka? Jak nazywał się pies, któremu Pinokio uratował życie? Gdzie każdego dnia czekała na chłopca Lassie? Kto opiekował się Zenkiem podczas jego pobytu na wyspie? Kto walczył w Bitwie Pięciu Armii? – tak szczegółową wiedzą musieli wykazać się finaliści I Konkursu Wiedzy o Książce, który odbył się 12 grudnia w Gminnym Centrum Kultury w Łajskach.
Konkurs, w zamyśle cykliczny, przygotowany i przeprowadzony przez Ośrodek Kultury w Wieliszewie oraz biblioteki publiczne z Wieliszewa, Michałowa-Reginowa, Łajsk, Skrzeszewa i Janówka, ma za zadanie zainteresować literaturą i zachęcić do częstego sięgania po książki dzieci i młodzież – młodszą część naszej społeczności. W dwuetapowej rywalizacji wzięły udział wszystkie placówki edukacyjne z naszej gminy – szkoły podstawowe z Wieliszewa, Łajsk, Skrzeszewa, Olszewnicy Starej i Janówka oraz gimnazja w Wieliszewie i Łajskach. Młodzi czytelnicy z klas I-III przygotowali się do testu ze znajomości baśni H.Ch. Andersena – „Calineczki”, „Słowika” i „Stokrotki”; klasy IV-VI „Pinokia” C. Collodiego (IV), „Lassie wróć” E. Knighta (V), „Tego Obcego” I. Jurgielewiczowej (VI); i wreszcie gimnazjaliści, którzy „na wylot” musieli zaznajomić się z „Hobbitem, czyli tam i z powrotem” J.R.R. Tolkiena.

Pytania do konkursu przygotowały i zadbały o przebieg etapu szkolnego (testu, który w każdej z placówek miał wyłonić trzy osoby o najlepszej znajomości lektury w każdej kategorii wiekowej) bibliotekarki, panie: Alicja Jusińska (Biblioteka Publiczna w Skrzeszewie), Wiesława Klejment (Biblioteka Publiczna w Łajskach), Jolanta Obidzińska (Biblioteka Publiczna w Michałowie-Reginowie), Hanna Pośmiechowicz (Biblioteka Publiczna w Janówku), Ewa Skonieczna (Biblioteka Publiczna w Wieliszewie).

Panie bibliotekarki weszły również w skład jury etapu finałowego, w którym rywalizowało łącznie 35 uczniów – 15 w kl. I-III, 12 w kl. IV-VI i 7 w kl. gimnazjalnych. Poza szczegółową wiedzą finaliści musieli się wykazać dużym refleksem i opanowaniem. Finał poprowadzony przez dyrektora Dariusza Skrzydlewskiego składał się z dwóch części – w pierwszej uczestnicy zmierzyli się z serią 3 bezpośrednich pytań (można było zdobyć 3 punkty), w drugiej składającej się z 10 pytań zgłaszali gotowość do odpowiedzi przez podniesienie ręki (tutaj do zdobycia dla najszybszego uczestnika było 20 punktów). Za sprawą świetnego przygotowania wszystkich uczestników, rywalizacja w każdej z kat. była wyjątkowo zacięta i nie obyło się bez dogrywek – w kl. I-III dosłownie zabrakło nam pytań! Wszyscy uczestnicy finału otrzymali dyplomy i książki a laureaci nagrody – bony wartościowe do zrealizowania w sieci sklepów sportowych. Laureatami zostali:

W kategorii kl. I-III
1. Zuzanna Mostowiec (SP im. Kornela Makuszyńskiego w Skrzeszewie)
2. Wiktoria Lewandowska (SP im. Stanisława Moniuszki w Łajskach)
2. Patrycja Popławska (SP im. Stanisława Moniuszki w Łajskach)
3. Klaudia Środecka (SP im. Józefa Wybickiego w Janówku)

W kategorii kl. IV-VI
1. Joanna Grzymkowska (SP im. Tadeusza Kościuszki w Wieliszewie)
2. Julia Leszczyńska (SP im. Kornela Makuszyńskiego w Skrzeszewie)
3. Wiktoria Donarska (SP im. Tadeusza Kościuszki w Wieliszewie)
3. Aleksandra Walaszczyk (SP im. Tadeusza Kościuszki w Wieliszewie)

W kategorii kl. gimnazjalnych
1. Marta Kazanowska (Gimnazjum Gminne im. Jana Pawła II w Wieliszewie)
2. Julian Kwiatkowski (Gimnazjum Gminne im. Jana Pawła II w Wieliszewie)
3. Marcin Kwiatkowski (Gimnazjum w Zespole Szkół w Łajskach)
3. Angelika Mućko (Gimnazjum Gminne im. Jana Pawła II w Wieliszewie)

Gratulujemy! Wszyscy wykazaliście się dużą wiedzą.


Zmagania najmłodszej kat. - fot. Grzegorz Biernat


Jury ocenia prawidłowość odpowiedzi - fot. Grzegorz Biernat


Uczestnicy rywalizacji w kat. kl. I-III - fot. Grzegorz BiernatDariusz Skrzydlewski "sprawdza" najmłodszą kategorię - fot. Grzegorz Biernat


Zacięte zmagania w kat. kl. I-III - fot. Grzegorz BiernatUczestnicy i laureaci rywalizacji w kat. klas I-III - fot. Grzegorz BiernatOdpowiadają uczniowie klas V - fot. Grzegorz Biernat


Kolejny punkt - fot. Grzegorz Biernat


Uczestnicy zmagań w klasach VI - fot. Grzegorz Biernat


Punktacja - fot. Grzegorz Biernat


Wręczenie nagród i dyplomów - fot. Grzegorz Biernat


Uczestnicy i laureaci zmagań w kat. klas IV-VI - fot. Grzegorz Biernat


Uczestnicy rywalizacji w kat. klas gimnazjalnych - fot. Grzegorz Biernat


Wręczenie dyplomów - fot. Grzegorz Biernat


Uczestnicy i laureaci rywalizacji w kat. klas gimnazjalnych - fot. Grzegorz Biernat
Umieszczono: 15.12.2014 r., godz. 12.14