Zapraszamy do fotorelacji ma portalu facebook (kliknij)
Uroczysta gala rozpoczęła się od oficjalnego powitania gości przez Wójta Gminy Wieliszew Pawła Kownackiego oraz wręczenia dyrektorowi Zespołu Dariuszowi Skrzydlewskiemu odznaki „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, nadanej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Gospodarz Wieliszewa, wspólnie z reprezentującymi Radę Gminy Wieliszew Przewodniczącym Marcinem Fabisiakiem oraz Wiceprzewodniczącym Arturem Miętkiem, przekazali również pamiątkową, symboliczną Złotą Płytę, nawiązującą do wydanego w ramach jubileuszowych obchodów czwartego albumu muzycznego "Promyków" zatytułowanego "Nie Wieś / Nie Miasto". Kolejne wyróżnienie w postaci medalu „Pro Masovia”, nadanego przez Marszałka Województwa Mazowieckiego "za wybitne zasługi oraz całokształt działalności na rzecz województwa mazowieckiego", Dariusz Skrzydlewski odebrał z rąk Radnej Sejmiku Mazowsza Anny Brzezińskiej oraz przedstawiciela Marszałka Emila Sawickiego. Gratulacje na ręce szefa wieliszewskich "Promyków" spłynęły także od Prezesa Lokalnej Grupy Działania Zalew Zegrzyński Edwarda Trojanowskiego – wójta Gminy Wieliszew w latach 1991-2006, za którego kadencji powołano do życia ZTL "Promyki".
Przez część koncertową, podzieloną podzielona na cztery bloki tematyczne, podczas których wyruszyliśmy w barwną i wzruszającą podróż w czasie i przestrzeni „Od tradycji do niepodległości” przez „Mazowsze, gdzie bije Serce Polski”, „Ślōnzŏków i Góroli”, po „Kresowe doznanie”, przeprowadził publiczność konferansjer Jacek Suchciński. Wśród kolejnych 13 układów tanecznych, odświeżonych z okazji Jubileuszu, na parkiecie zobaczyliśmy aż 3 premierowe układy: tańce krzczonowskie z okolic Lublina w wykonaniu grupy reprezentacyjnej („Wschodnie Zakochanie” w choreografii Dariusza Skrzydlewskiego do muzyki Przemysława Marcyniaka), symboliczne tańce ukraińskie również grupy reprezentacyjnej („Hopok” w choreografii Dominiki Bisialskiej i Daryny Malakanovej) i kompozycja solowa w wykonaniu najlepszej z turniejowych par „Promyków” – Jakuba Rembelskiego i Julii Kowalik („Czartowska Błędnica” w choreografii Dominiki Bisialskiej do muzyki Kapeli Krzikopa). Nową choreografię zyskały ponadto 2 inne układy taneczne w repertuarze Zespołu („Poleczkowe umizgi” Promyczków i „Tańce Beskidu Śląskiego” grupy młodzieżowej). Zwieńczeniem wieczoru był imponujący wielki finał w wykonaniu ponad 150 tancerzy grup młodzieżowej, seniorskiej i reprezentacyjnej – polka w choreografii Dariusza Skrzydlewskiego do "przeboju" z łemkowskiego pogranicza „Ne budu tu, pidu dali”, znanego u nas pod nazwą "Karczmareczka". Po nim Dariusz Skrzydlewski wręczył pamiątkowe srebrne medale "25-lecia Promyków", którymi postanowił uhonorować: założycieli Zespołu (Annę Siwiec, Elżbietę Radzikowską, Dariusza Golca), wójtów Gminy Wieliszew (byłych Edwarda Trojanowskiego i nieobecnego Waldemara Kownackiego oraz aktualnego Pawła Kownackiego), wspierające Zespół Samorządy Województwa Mazowieckiego i Powiatu Legionowskiego, Stowarzyszenie Polska Sekcja CIOFF® (największa organizacja folklorystyczna na świecie, do której należy również ZTL „Promyki”), obecnych instruktorów Zespołu (Julię Kowalik, Dominikę Bisialską, Kamila Rzącę, Katarzynę Ignaciuk), autorów muzyki (Przemysława Marcyniaka i nieobecnego Witolda Jarosińskiego), zasłużonych członków Zespołu (Mateusza Sierawskiego, obecnych w Zespole od jego początków Joannę Kucińską i Artura Szostaka, najbardziej utytułowanych w rywalizacji turniejowej obecnych tancerzy Zespołu: Zuzannę Szmyt, Julię Kowalik i Jakuba Rembelskiego), garderobianą Zespołu Barbarę Lewicką.
Uroczysty wieczór, za sprawą licznych gości, chcących osobiście pogratulować Dariuszowi Skrzydlewskiemu i „Promykom”, przedłużył się aż do godz. 21. W długim ogonku do podziękowań, życzeń i serdeczności, którym towarzyszyły okolicznościowe listy gratulacyjne, pamiątki i upominki, stanęli przedstawiciele: Zespołu Pieśni i Tańca „Warszawianka” Uniwersytetu Warszawskiego, Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej (Jarosław Wojciechowski), Zespołu Tańca Polskiego „Wronki”, Zespołu Piesni i Tańca „Sokołowianie” z Sokołowa Podlaskiego, Zespołu Pieśni i Tańca „Powiśle” im. Kazimiery Walczak „Mamci” z Puław oraz Puławskiego Ośrodka Kultury „Dom Chemika”, Zespołu Tańca Ludowego „Perła” z Niemenczyna na Litwie, Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Kórnickiej „Władysie” z Kórnika i Kórnickiego Ośrodka Kultury, Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, polsko-ukraińskiego Zespołu „Dwa Kolory” z Legionowa, Koła Seniorów oraz Rady Sołeckiej Łajsk, Krystyny Stańczak-Pałygi, sąsiadów z Gminy Nieporęt (w imieniu wójta Macieja Mazura) oraz Miasta i Gminy Serock (burmistrza Artura Borkowskiego). Jubileuszowe życzenia zakończyła niespodzianka przygotowana dla kadry Zespołu przez Stowarzyszenie Wspierania Folkloru „Mazowsze Leśne” i członków ZTL „Promyki”. Poza wymienionymi gośćmi, listy gratulacyjne i upominki spłynęły na adres Zespołu również pocztą.
W trakcie gali jubileuszowej możliwe było wsparcie Zespołu i działającego w jego imieniu Stowarzyszenia (zbiórka „do puszki”) oraz otrzymanie nowego wydawnictwa muzycznego „Promyków” – czwartej w dorobku Zespołu płyty, zatytułowanej „Nie Wieś / Nie Miasto”. Przypomnijmy, że jej premiera odbyła się w ostatnią sobotę 28 października w Sali Klenczona, w postaci dwóch euforycznie przyjętych przez publikę spektakli muzycznych, które przeniosły nas w czasy przedwojennej Warszawy i jej opłotków. Album dostępny również na Spotify i pozostałych popularnych platformach strumieniowych oraz w Gminnym Centrum Kultury w Łajskach.
Organizatorami jubileuszowej gali obok samego Zespołu, byli Gmina Wieliszew i Ośrodek Kultury w Wieliszewie. Partnerami Jubileuszu 25-lecia ZTL „Promyki” byli: obchodzące 25-lecie istnienia Samorządy Województwa Mazowieckiego i Powiatu Legionowskiego, wieloletni mecenas kultury Heron Property Polska Sp z o.o. oraz Hotel Windsor z Jachranki. Koncert galowy wsparły również, użyczając swoich strojów, zaprzyjaźnione zespoły: polonijny Zespół Tańca Ludowego „Perła” z Niemenczyna na Litwie, Zespół Pieśni i Tańca „Nowa Ruda” z ziemi kłodzkiej, Zespół Pieśni i Tańca UW „Warszawianka”, Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej oraz Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Kórnickiej „Władysie” z Kórnika. W przygotowaniu garderoby do koncertu pomagała Beata Drewnik.
Organizację koncertu galowego z okazji 25-lecia ZTL „Promyki” i skomponowanie muzyki na płytę muzyczną „Nie wieś / Nie Miasto”, sfinansowano w ramach operacji „Nie wieś (nie miasto) – ZTL "Promyki" inkubatorem kultury ludowej na terenie LGD Zalew Zegrzyński", której celem jest umożliwienie wzmocnienia kapitału społecznego mieszkańców obszaru LGD Zalew Zegrzyński. Operacja realizowana w ramach poddziałania 19.2 "Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność" wdrażanej przez LGD Zalew Zegrzyński, objętego PROW na lata 2014-2020. Europejski Fundusz Rolny na Rzecz Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.
Zakup nowych oraz uzupełnienie posiadanych strojów, był możliwy dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2023.
Zakup strojów ludowych i skomponowanie muzyki do nowego układu tańców grupy młodzieżowej Zespołu Tańca Ludowego "Promyki", sfinansowano w ramach operacji „Więcej niż folklor – ZTL „Promyki” aktywizują i integrują”, której celem jest umożliwienie wzmocnienia kapitału społecznego mieszkańców obszaru Lokalnej Grupy Działania Zalew Zegrzyński. Zadanie zrealizowano w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” wdrażanej przez LGD Zalew Zegrzyński, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Europejski Fundusz Rolny na Rzecz Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”