Jesteś tutaj:

Główna treść strony

3. Festiwal Filmowy im. Andrzeja Kondratiuka "Deszcz zimą, śnieg latem"– seans kinowy w plenerze („Jańcio Wodnik”) i spotkanie z Grażyną Błęcką-Kolską

To już 3. edycja wakacyjnego plenerowego Festiwalu organizowanego przez legionowską Powiatową Instytucję Kultury. W dniach 5-7 sierpnia 2022 r. na widzów Festiwalu czekają trzy kultowe polskie filmy oraz trójka wspaniałych gości! Motywem łączącym wybrane przez nas obrazy filmowe jest portret małych społeczności, ich obyczajowość oraz zespolenie z przyrodą i filozoficzne potraktowanie rzeki. W piątek 5 sierpnia zapraszamy na wyjątkowy wieczór w scenerii Jeziora Wieliszewskiego – niemal wyjętego z kadrów filmów Andrzeja Kondratiuka czy Jana Jakuba Kolskiego. I właśnie obraz drugiego z wymienionych twórców obejrzymy w nadjeziornym plenerze. Z pewnością magnesem, który przyciągnie fanów kina, będzie towarzyszące seansowi spotkanie z Grażyną Błęcką-Kolską – muzą reżysera, którą obsadzał w głównych rolach w wielu swoich filmach.
„Ile to było rybów, panie, to az skoda mówić. A tera? Gromią tą rybę na potęgę, ile się da, co tylko wejdzie do sieciów (...), aby więcej, aby ino plan wykonać. (...) Aż serce krwawi, jak oni ciągną całymi tonami, bez opamiętania. I prądem biją, agregatami tłuką! Co tylko się da. To skąd się ta ryba nadązy brać? (...) Truciciel taki jeden z drugim, inzynier, łucony, taki, co poszedł w dyrektory! Panie, głupio myśli w tej fabryce. On se kalkuluje, ze jak on zapłaci te parę milionów złotych odszkodowania z państwowej skarbonki, to je kwita! To może truć dalej! Bo to nie jego, bo to nie z jego kieszeni, tylko z państwowej! A państwo to kto? Państwo to my przecie! (...) Wisła, nasza rzeka, panie, zatruta od góry aż do samego dołu! Tu trzeba, panie, trąbić w trąbę wielką, bić na alarm! Woda zatruta, niebo zatrute, ziemia sponiewierana! Coś ty ucynił, synie Adamowy?! Bez rybów, bez ptactwa, wył będzies w stygnące niebiosa. W zimie desc bedzie padał, a w lato śnieg bedzie sypać, tak? I co? Gdzie będzie cłowiek szukał scęścia? Na insej planecie?!”.
(cytat z filmu „Pełnia”, kwestia wypowiadana przez dziadka Fotona, starego rybaka)

Andrzej Kondratiuk, patron naszego letniego festiwalu filmowego, niezwykle cenił przyrodę i tzw. proste życie, co widać w wielu jego filmach. Wiedział, że człowiek jest częścią natury i ‒ chociażby dla własnego dobra ‒ nie powinien działać na jej niekorzyść. Tymczasem powyższy cytat z filmu „Pełnia”, nakręconego we wsi Łacha koło Serocka ponad czterdzieści lat temu, wydaje się wciąż bardzo aktualny. Może nawet bardziej dziś niż wówczas?

W tym roku na widzów Festiwalu Filmowego im. Andrzeja Kondratiuka czekają trzy kultowe polskie filmy oraz trójka wspaniałych gości! Motywem łączącym wybrane przez nas obrazy filmowe jest portret małych społeczności, ich obyczajowość oraz zespolenie z przyrodą i filozoficzne potraktowanie rzeki.

Dzień 1. W piątek, 5 sierpnia 2022 r., o godz. 20.00 w parku Świętojańskim w Wieliszewie porozmawiamy z Grażyną Błęcką-Kolską ‒ aktorką teatralną i filmową, znaną z roli Kasi Solskiej w komedii „Kogel-mogel” oraz z licznych filmów reżysera Jana Jakuba Kolskiego. Po spotkaniu obejrzymy wspólnie poetycki obraz „Jańcio Wodnik” z Franciszkiem Pieczką i Grażyną Błęcką-Kolską jako Weronką, żoną Jańcia, w rolach głównych.

Dzień 2. W sobotę, 6 sierpnia 2022 r. o godz. 20.00 na plaży miejskiej w Serocku spotkamy się z Anną Seniuk ‒ aktorką, od 1998 r. profesor Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, słynną Magdą Karwowską z serialu „Czterdziestolatek” oraz m.in. panią Dulską ze spektaklu Teatru Telewizji w reżyserii Tomasza Zygadły. Po rozmowie wyświetlimy film „Pełnia” (1979, reż. Andrzej Kondratiuk), w którym Anna Seniuk wcieliła się w rolę sklepowej Zosi.

Dzień 3. Ostatniego dnia festiwalu, w niedzielę, 7 sierpnia 2022 r., w godz. 16.00-19.00 zapraszamy na warsztaty ceramiczne na placu przy Gminnym Ośrodku Kultury w Nieporęcie (ul. Dworcowa 9A). Fundacja Artystyczna „Wylepiarnia” nauczy chętnych tworzenia ceramicznych przedmiotów z zastosowaniem dawnej techniki dekoracyjnej sgraffito. O godz. 20.00 natomiast spotkamy się z naszym gościem Markiem Bukowskim ‒ aktorem, reżyserem, scenarzystą i producentem, znanym m.in. z ról w serialach „Na dobre i na złe”, „Hotel 52” i „Leśniczówka”, który za swój debiut w filmie psychologicznym „Nad rzeką, której nie ma” (1991) otrzymał nominację w kategorii „Najlepsza główna rola męska” na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Po rozmowie obejrzymy wspólnie ten właśnie film, z Markiem Bukowskim w roli zakochanego „Admirała”.

Rozmowy z gośćmi festiwalu poprowadzi Magdalena Felis ‒ dziennikarka filmowa, realizatorka i redaktorka programów telewizyjnych i dokumentów z planów filmowych, a także kronik z festiwali filmowych.

Wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia jest bezpłatny.

ZAPRASZAMY!


Umieszczono: 26.07.2022 r., godz. 09.22