Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Wolność po polsku – niepodległościowy festiwal w Wieliszewie po raz 22.

Po raz 22. w wigilię Narodowego Święta Niepodległości przypominaliśmy o roli, jaką w kształtowaniu się polskiej świadomości narodowej, odegrała kultura ludowa. Po raz pierwszy pod nazwą Festiwalu Kultury Ludowej im. Stanisława Moniuszki, oddającej wielowątkowość wydarzenia organizowanego w Wieliszewie od roku 2001. Tegoroczną edycję oklaskiwało ponad pół tysiąca widzów w hali sportowej i internauci w ramach transmisji na żywo na kanale youtube (blisko półtora tysiąca wyświetleń!).

Wieczór otworzyliśmy wyjątkowym kujawiakiem pt. „Powstań Polsko” w choreografii Dominiki Bisialskiej i w wykonaniu solistów ZTL „Promyki”, powstałym do muzyki Ignacego Jana Paderewskiego. Poprzedziliśmy go materiałem filmowym, poświęconym światowej sławy kompozytorowi i pianiście, wybitnemu dyplomacie i jednemu z ojców polskiej niepodległości, któremu zadedykowaliśmy tegoroczną edycję. Festiwal tradycyjnie otworzył Wójt Gminy Wieliszew Paweł Kownacki, wraz z nim publiczność i tancerzy przywitali przedstawiciele współorganizatorów – Radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego Katarzyna Brzezińska oraz Przewodniczący Rady Gminy Wieliszew Marcin Fabisiak. Trzeciego ze współorganizatorów – Powiat Legionowski – reprezentował wiceprzewodniczący rady powiatu a jednocześnie tancerz ZTL „Promyki” Mirosław Kado.

Przez kolejne 160 minut publiczność podziwiała barwne występy Zespołu Pieśni i Tańca „Powiśle” im. Kazimiery Walczak „Mamci” oraz Zespołu Tańca Ludowego „Promyki” z Wieliszewa, prezentujących na parkiecie różnorodność polskiej kultury ludowej i jej regionów etnograficznych. Nasi goście byli pierwszym w historii Festiwalu reprezentantem Lubelszczyzny, dzięki czemu mogliśmy obcować z oryginalnym folklorem Powiśla Lubelskiego. Również jego muzyką, która za sprawą kapeli ZPiT „Powiśle” towarzyszyła nam w kończącej wieczór III. Niepodległościowej Potańcówce „Weselmy się!”. W jej trakcie unikalne tańce powiślańskie zatańczył kilkusetosobowy korowód złożony z tancerzy obu zespołów i zaproszonej na parkiet publiczności. Obok folkloru Lubelszczyzny, „Powiśle” zaprezentowało tańce wielkopolskie i cieszyńskie. Reprezentujący Mazowsze gospodarze z Zespołu Tańca Ludowego „Promyki” również nie ograniczyli się jedynie do folkloru swojego regionu, ale zaprosili publiczność w podróż od góralskiego Spisza, przez Kraków, podkarpacki Rzeszów, Lubelszczyznę, przedwojenną Warszawę z unikalnym folklorem miejskim, Podlasie, zaglądając także do salonów z czasów Księstwa Warszawskiego. W wykonaniu „Promyków” usłyszeliśmy też piosenki ludowe oraz wykonane przez solistów przedwojenne szlagiery. Występy, zakończone wspólnym dla obu grup finałem (ponad 200 tancerzy na parkiecie!), podsumowano podziękowaniami. Z rąk wójta gminy Pawła Kownackiego i dyrektora ośrodka kultury Dariusza Skrzydlewskiego oraz reprezentantów „Promyków”, kosz słodkości dla zespołu i pamiątki z Wieliszewa otrzymali instruktorzy „Powiśla” oraz Dyrektor Puławskiego Ośrodka Kultury „Dom Chemika” Zbigniew Śliwiński.

Relacja fotograficzna z warsztatów (kliknij).


Po raz kolejny części artystycznej towarzyszyły prezentacje twórców ludowych – tym razem swoim artystycznym dorobkiem, również w ramach warsztatów z udziałem publiczności, podzielili się twórcy z Radomszczyzny (zachwycające ozdoby obrzędowe Wandy Gotkiewicz i kunsztowna rzeźba w drewnie Adama Sobienia) oraz Ziemi Płockiej (efektowne plecionkarstwo z wikliny Stanisława Gołębiowskiego). Idąc z duchem czasów, jednocześnie realizując idee patriotyzmu kulinarnego, po raz drugi zaprosiliśmy producentów lokalnej żywności. Żywności naturalnej, ekologicznej, najwyższej jakości i o wspaniałych walorach smakowych – co potwierdziła publiczność, tłumnie oblegając stoiska stowarzyszenia „Nasze Pszczoły” (miody i wyroby pszczelarskie z pasiek powiatu legionowskiego) i wieliszewskiego Dyniolandu (przetwory, wypieki z dynią i aromatyczna kawa z syropem dyniowym). Coś dla duszy, coś dla ciała.

Ostatnim akcentem tegorocznego Festiwalu, było otwarcie wystawy plenerowej „Ojcowie Niepodległości”, odsłoniętej 11 listopada obok Pomnika Ojców Niepodległości w Wieliszewie. Wystawa, na szesnastu tablicach zainstalowanych na czterech
ekspozytorach, przybliża okoliczności odzyskania niepodległości w 1918
r. oraz sylwetki jej ojców: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego,
Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego
oraz Ignacego Daszyńskiego.

Relacja fotograficzna z otwarcia wystawy (kliknij).


Współorganizatorami Festiwalu były Gmina Wieliszew, Lokalna Grupa Działania Zalew Zegrzyński, Powiat Legionowski i Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Realizację zadania pn. XXII Festiwal Kultury Ludowej im. Stanisława Moniuszki dofinansowano ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego – edycja 2022 Wolność po polsku.

Umieszczono: 21.11.2022 r., godz. 13.59