Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Flisackie warsztaty familijne „Co powie ryba? W dorzeczu trzech rzek”

Powiatowa Instytucja Kultury zaprasza na kolejny z cyklu warsztatów familijnych, organizowanych na terenie powiatu legionowskiego i odwołujących się do szeroko pojętych tradycji rybackich. Tym razem spotkamy się na plaży przy ul. 600-lecia nad Jeziorem Zegrzyńskim – dawnym flisackim szlaku rzeki Narew, by uczestniczyć w warsztatach prowadzonych przez Mistrzów Szkutnictwa Tradycyjnego z Sandomierza. Będzie to nie lada gratka dla miłośników pracy w drewnie!
Czy znacie tę opowieść z Wieliszewa?
"Jedna z miejscowych legend głosi, iż przed wieloma wiekami, w miejscu dzisiejszego kościoła parafialnego nad Jeziorem Wieliszewskim – w starorzeczu Narwi, dobiła do brzegu tratwa z transportem ściętego drzewa. Flisacy, wdzięczni za pokonanie niezwykle niebezpiecznego odcinka rzeki, pełnego wirów, które wielokrotnie rozrywały powiązane w tratwy pnie drzew, ofiarowali cały jego transport na budowę kościoła” (źródło: https://www.wieliszew.pl/page/historia).

W nawiązaniu do tej historii zapraszamy wszystkich chętnych na WARSZTATY FLISACKIE, które odbędą się 16 lipca br. (sobota) w godz. 16-20 na plaży 600-lecia w Wieliszewie. Naukę poprowadzą Flisacy z Sandomierza (www.facebook.com/groups/napedzaniwisla oraz napedzani-wisla.pl). W programie:
- opowieść o roli rzek i umiejętności nawigacji po naturalnych rzekach, o tradycyjnym flisactwie i renesansie tradycji flisackich;
- prezentacja gotowej łodzi wiślanej, typ pychówka;
- budowa, dychtowanie, smołowanie łodzi typu "kamięga";
- prezentacja tradycyjnych narzędzi szkutniczych; sztuka wiązania węzłów.
Warsztaty są bezpłatne, jednak liczba miejsc na nich jest ograniczona. O uczestnictwie decyduje kolejność zgłoszeń na miejscu w dniu warsztatów.

O kolejnych warsztatach familijnych przeczytacie tu: https://pik.legionowski.pl/.../754-warsztaty-familijne.html
Warsztaty familijne stanowią element projektu „Co powie ryba? – w dorzeczu trzech rzek” realizowanego w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność wdrażanej przez LGD Zalew Zegrzyński.


Umieszczono: 01.07.2022 r., godz. 17.24