Jesteś tutaj:

Główna treść strony

XIX Tydzień Bibliotek w Gminie Wieliszew

Za nami Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, odbywający się w tym roku pod hasłem „Świat w jednym miejscu". Z tej okazji zaprosiliśmy czytelników na coroczny konkurs wiedzy o książce (online) oraz spektakl teatralny w Sali Klenczona oparty na książce Sergiusza Piaseckiego (relacja obok). Działo się również w naszych bibliotekach – z popularnym pisarzem Marcinem Koziołem spotkali się uczniowie obu wieliszewskich podstawówek, również w Wieliszewie pasowano młodych czytelników, w Janówku najmłodsi wzięli udział w bajkowym słuchowisku, a biblioteka w Michałowie-Reginowie świętowała tradycyjnym uwalnianiem książek w plenerze.
10 maja we współpracy z biblioteką szkolną w Bibliotece Publicznej w Wieliszewie odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika – do ekskluzywnego klubu miłośników książek wstąpili najmłodsi uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II.
Uroczyste pasowanie na czytelnika w Wieliszewie

11 maja świętowali dorośli (głównie) czytelnicy w Michałowie-Reginowie, gdzie w tradycyjnym plenerze między biblioteką a miejscowym Domem Ogrodnika, w luźnej i jak zawsze serdecznej atmosferze, można było oddać się poszukiwaniom swoich białych kruków, lub też nimi podzielić – przynosząc i uwalniając „niepotrzebne” (przeczytane) już tytuły.

Uwalnianie książek w Michałowie-Reginowie 

Uwalnianie książek w Michałowie-Reginowie

12 maja filia biblioteczna w Janówku zaprosiła dzieci klasy zerowej, pierwszej i trzeciej z miejscowej szkoły podstawowej na słuchowiska, których tematem były popularne bajki: „O wawelskim smoku”, „Mała syrenka” i „Królewna Śnieżka”. Dzieci wykonały ilustracje do słuchowisk, a ich prace przyozdobiły ściany biblioteki.

Bajkowe słuchowiska w Janówku Pierwszym i ilustrowanie ich przez uczniów

W 8. edycji Gminnego Konkursu Wiedzy o Książce online, do którego zaprosiliśmy w sobotę 14 maja, wzięło udział pięćdziesięciu internautów podzielonych na cztery kategorie wiekowe. Uczestnicy tegorocznej edycji sprawdzili się w znajomości tytułów: „Cudaczek-Wyśmiewaczek” Julii Duszyńskiej (kat. 6-9 lat), „Duch starej kamienicy” Anny Onichimowskiej (kat. 10-13 lat), „Pozłacana rybka” Barbary Kosmowskiej (kat. 14-17 lat) i „Czerwień” Małgorzaty Oliwii Sobczak (kat. 18+). Do laureatów zmagań powędrowały nagrody książkowe, oto oni:
kat. I: 1. Wiktor Gębski, Adam Turowski; 2. Kalina Liwska; 3. Oliwia Górecka, Berenika Marońska, Leon Turku; wyróżnienia: Amelia Cieślińska, Orion Turku.
kat. II: 1. Szymon Barański, Mateusz Oleksiak; 2. Katarzyna Matanowska, Jakub Matanowski, Stanisław Domosławski; 3. Dawid Paurowicz; wyróżnienia: Wiktor Ostrowski, Martyna Piwowarska, Filip Puchala.
kat. III: 1. Wiktoria Gimbarowska; 2. Maja Puchala, Barbara Tańska; 3. Julia Chaber; wyróżnienie Magdalena Boryczka.
kat. IV: 1. Aleksandra Turku; 2. Maria Boryczka; 3. Dorota Jagodzińska; wyróżnienie Agnieszka Oleksiak.

19 maja w czytelni Biblioteki Publicznej w Wieliszewie młodzi czytelnicy z wieliszewskiej Jedynki i Dwójki spotkali się z Marcinem Koziołem – autorem dziecięcych i młodzieżowych bestsellerów, m.in. „Skrzyni Władcy Piorunów” (lektury uzupełniającej w kl. IV-VI) oraz innych tytułów z serii „Detektywi na kółkach”.

Spotkanie z Marcinem Koziołem w Wieliszewie

Zapraszamy do naszych bibliotek, by świętować z dobrą książką w ręku przez cały rok – tylko od stycznia na półkach placówek w Wieliszewie, Michałowie-Reginowie, Skrzeszewie i Janówku Pierwszym, pojawiło się 368 nowych tytułów, w tym 30 audiobooków
Umieszczono: 31.05.2022 r., godz. 09.27