Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Kraina talentów - za nami V Festiwal i III Ogólnopolski Konkurs Poezji Śpiewanej „Powrót do Krainy Łagodności”

W sobotę, 17 października utalentowani wykonawcy amatorzy związani z nurtem poezji śpiewanej rywalizowali w ogólnopolskim konkursie „Powrót do Krainy Łagodności” organizowanym po raz trzeci w naszej gminie. Jak przed rokiem poziom zachwycił nie tylko publiczność i organizatorów ale i samych jurorów – wysokiej klasy specjalistów doskonale zorientowanych w warsztacie muzycznym i literackim. – Takich głosów i artystycznej dojrzałości na próżno szukać w telewizyjnych programach „talent show” – zgodnie podsumowali kolejną edycję zmagań, których uwieńczeniem był wieczorny koncert legendy nurtu poezji śpiewanej – Wolnej Grupy Bukowiny.
Jury w doborowym składzie: Piotr Brymas (poeta, autor tekstów do piosenek DGZZ, Lory Szafran i innych, w jury po raz trzeci), Rafał Grozdew (tenor liryczny z możliwościami koloraturowymi, występował na deskach teatrów w Polsce, Niemczech, Szwajcarii, Luxemburgu i Danii, jeden z najmłodszych jurorów w europejskich konkursach wokalnych), Krystyna Stańczak-Pałyga (członek rad programowych i juror międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów wokalnych, główny specjalista w Ministerstwie Edukacji Narodowej w zakresie edukacji kulturalnej oraz organizacji czasu wolnego dzieci i młodzieży), przesłuchało 17 wykonawców, w tym dwa zespoły. Uczestnicy musieli przygotować dwa utwory: obowiązkowy i dodatkowy prezentowany na życzenie jury. W sali Krzysztofa Klenczona wybrzmiewały kolejno stylowe kompozycje duetu Wasowski/Przybora, natchniony Brel, zawadiacki Młynarski, malarski Stachura oraz nastrojowe kompozycje z tekstami Agnieszki Osieckiej – praktycznie każdy z uczestników zdecydował się przynajmniej na jeden utwór do słów legendarnej poetki. Nie zabrakło również autorskich kompozycji, z których po raz kolejny uwagę zwróciła wysokiej próby literackiej twórczość Stanisława Szewczyka z Okuniewa.

Podwójny triumf osiągnęli podopieczni instruktor Alicji Kabacińskiej z Nowego Dworu Maz. (Barbara Małecka w kat. do lat 18 wykonująca utwory „Luna srebrnooka” i „Oczy przezroczyste”) i Zakroczymia (ubiegłoroczna laureatka Paulina Serwatka w utworach „Kto tam u Ciebie jest” i „Kobiety, których nie ma”), których prezentacje oczarowały publiczność, jury i samych uczestników. Obok pozostałych wykonawców z Białegostoku, Jabłonny, Legionowa, Otwocka i Sochocina na scenie Sali Koncertowej im. Krzysztofa Klenczona tradycyjnie nie zabrakło także reprezentantów gospodarzy – przebojowo zaaranżowanym „Dotąd doszliśmy” popisali się Karolina Musialik z Zespołem, podopieczni instruktora sekcji wokalnej OKW Mikołaja Zwolińskiego. Laureatką drugiej nagrody w kat. powyżej lat 18 została z kolei Angela Gerłowska z Legionowa – zwyciężczyni 2. edycji konkursu „Nasz Talent” organizowanego w Gminie Wieliszew w roku 2011. Z uwagi na wyrównany, wysoki poziom jurorzy postanowili wyróżnić wszystkich uczestników, sześciu zaś otrzymało zaproszenie do zaprezentowania się w wieczornym koncercie laureatów oklaskiwanym przez wypełnioną po brzegi salę Klenczona. Nagrody i dyplomy wręczyła zwycięzcom konkursu radna Gminy Wieliszew Magdalena Donat - przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury i sportu.

Magnesem, który przyciągnął publiczność do Wieliszewa z tak odległych miejsc na mapie jak choćby Katowice, był jeden z najbardziej znanych zespołów nurtu poetyckiego – Wolna Grupa Bukowina. Zespół, którego twórcą i liderem był nieżyjący już Wojtek Bellon, działa od początku lat 70. To od jednego z utworów grupy pt. „Pieśń Łagodnych”, zaczerpnął swoją nazwę cały nurt muzyczny, określany „krainą łagodności” i do którego nawiązuje wieliszewski festiwal. Przypomnijmy, że grupa była gwiazdą pierwszej edycji tego wydarzenia w roku 2009, koncertując na plaży przy ul. 600-lecia. Tym razem, na deskach wieliszewskiej sali koncertowej oklaskiwaliśmy: Grażynę Kulawik – śpiew, Wojciecha Jarocińskiego – śpiew i gitara, Wacława Juszczyszyna – śpiew i gitara, Marka Zarankiewicza – instrumenty perkusyjne oraz Krzysztofa Żesławskiego – gitara elektryczna. Występ zespołu przyjęło entuzjastycznie zwłaszcza starsze pokolenie, doskonale pamiętające czasy, gdy niebanalne teksty Wojtka Bellona opisujące piękno przyrody, malujące górskie pejzaże czy fantastyczne nierealne krajobrazy pozwalały na ucieczkę od opresyjnej codzienności. Zespół przypomniał swoje najbardziej znane utwory poczynając od „Majstra Biedy” (z płyty „Niechaj Zabrzmi” – 1994) na „Czarnym łbie słonecznika” kończąc (z płyty „Słonecznik” – 2001).

Pięknym podsumowaniem idei konkursu oraz potwierdzeniem trafności przyjętej formuły niech będą wieści, które dobiegły nas po zakończeniu tegorocznej edycji – dwoje artystów otrzymało zawodową propozycję współpracy. Warto pojawić się za rok w Wieliszewie!

Wyniki III Ogólnopolskiego Konkursu Poezji Śpiewanej „Powrót do Krainy Łagodności”:

kat. do lat 18:


1. Barbara Małecka
(Nowodworski Ośrodek Kultury, instruktor Alicja Kabacińska) - nagroda pieniężna 400 zł
2. Kinga Bodzak (Zakroczym, instruktor Alicja Kabacińska) - nagroda pieniężna 300 zł
3. Aleksandra Muszyńska (Białystok, instruktor Aneta Kaliściak) – nagroda pieniężna 200 zł

wyróżnienia (karty prezentowe o wartości 50 zł):
- Izabela Odolak (Studium Wokalne „Tumigra” w Otwocku – instruktor Marcelina Woźna)
- Wiktoria Kożuch (Gminne Centrum Kultury i Sportu w Jabłonnie – instruktor Mikołaj Zwoliński)
- Karolina Krzemińska (Gimnazjum nr 1 w Zakroczymiu – instruktor Alicja Kabacińska)

wyróżnienia specjalne:
- „za autorską interpretację”: Julia Kuzyka (Publiczne Gimnazjum nr 32 Dwujęzyczne w Białymstoku - instruktor Marcin Ozga)
- „za własną aranżację”: Karolina Musialik i zespół muzyczny: Zuzanna Bargłowska, Filip Leszczyński, Kuba Kozar (sekcja wokalna Ośrodka Kultury w Wieliszewie - instruktor Mikołaj Zwoliński)
- „za prawdę sceniczną”: Amelia Kaczmarczyk (Studium Muzyczno-Artystyczne Otwock - instruktor Marcelina Woźna)

kat. powyżej lat 18:


1. Paulina Serwatka
(Zakroczym - instruktor Alicja Kabacińska) - nagroda pieniężna 400 zł
2. Angela Gerłowska (Legionowo) - nagroda pieniężna 300 zł
3. Aleksandra Kopeć (Zakroczym - instruktor Alicja Kabacińska) - nagroda pieniężna 200 zł

wyróżnienia (karty prezentowe o wartości 50 zł):
- Paweł Ziółkowski (Nowodworski Ośrodek Kultury, instruktor Alicja Kabacińska)
- Tercet: Kryspin Dawidko, Kryspin Kadej, Igor Andrusiewicz (Gminny Ośrodek Kultury w Sochocinie)

wyróżnienia specjalne:
- „za wysokiej próby talent literacki” Stanisław Szewczyk (Okuniew)
- „za autorską interpretację” Ewa Gapon (Warszawa)
- „za autorską aranżację” Justyna Górska-Guzik (Jabłonna)

Dwie pierwsze edycje „Krainy łagodności”, organizowane przez Ośrodek Kultury w Wieliszewie w latach 2009 i 2010 w formie jednodniowych, letnich festiwali, skupiły artystów z krajowej czołówki gatunku. Na plaży nad Jeziorem Zegrzyńskim wystąpili: Roman Roczeń, Wolna Grupa Bukowina, Antonina Krzysztoń, Daniel Gałązka z Zespołem, Małżeństwo z Rozsądku, Elżbieta Adamiak, Czerwony Tulipan, Piotr Bukartyk z Zespołem. W roku 2013 Festiwal powrócił (już pod dachem i w terminie jesiennym), w formule rozszerzonej o cześć konkursową skierowaną do wykonawców amatorów poruszających się w obszarze piosenki poetyckiej, poezji śpiewanej, piosenki z tekstem. Dotychczasowych uczestników oceniało jury w doborowym składzie: Piotr Brymas, Roman Roczeń, Daniel Gałązka, Łukasz Nowak. Przyjęta otwarta formuła konkursu (zastosowano jedynie podział wiekowy) bez podziałów na muzyczne kategorie, solistów, duety, tercety, kwartety, zespoły, bardów z gitarą itd., dopuszczająca wykonywanie utworów zarówno własnych jaki i tych, które zaistniały na rynku muzycznym pozwala na dogodną prezentację muzycznych talentów.



Umieszczono: 22.10.2015 r., godz. 14.01