Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Grand Prix po raz pierwszy

To 7 odsłona festiwalu poezji śpiewanej „Powrót do Krainy Łagodności” – po raz 5 z częścią konkursową skierowaną do wykonawców amatorów. W sobotę, 21 października br. w sali im. Krzysztofa Klenczona w Wieliszewie, gościliśmy 15 wykonawców z 12 miejscowości. Jury tegorocznej edycji, biorąc pod uwagę wysoki i wyrównany poziom towarzyszący zmaganiom w kat. wiekowej 16–40 lat, przyznało – po raz pierwszy w historii konkursu – nagrodę Grand Prix, którą otrzymała Kinga Bodzak. Wieczorne pokazy laureatów uświetnił koncert jednego z czołowych reprezentantów sceny piosenki turystycznej i poezji śpiewanej – grupy Bez Jacka.
Przesłuchaniom w Wieliszewie towarzyszy wyjątkowa, bo jak podkreślają uczestnicy i komentatorzy – życzliwa i kameralna atmosfera, w której odnaleźć można autentycznego ducha krainy łagodności. Być może decyduje o tym skłaniająca do refleksji pora roku, być może prezentowany przez uczestników repertuar, zdominowany przez nastrojowe kompozycje i teksty Osieckiej, Kofty, Wasowskiego, Przybory i wielu innych. Z całą pewnością jest to również zasługa mądrości i wrażliwości jury, w którym w tym roku zasiedli: Teresa Drozda (człowiek instytucja w świecie poezji śpiewanej – dziennikarka radiowa znana z anteny Programu 1 i 3 Polskiego Radia, radia BIS i RDC, autorka oraz prowadząca kultowych audycji kulturalnych, m.in. Powtórki z Rozrywki, Akademia Rozrywki, Gitarą i piórem Janusza Deblessema oraz Strefa Piosenki; jako widz, juror, reżyser lub prowadząca uczestniczyła w setkach koncertów i festiwali w całej Polsce – w jury po raz pierwszy), Rafał Grozdew (doktor sztuk muzycznych w dziedzinie wokalistyki, tenor liryczny z możliwościami koloraturowymi, występował na deskach teatrów w: Polsce, Niemczech, Szwajcarii, Luxemburgu, Danii czy Grecji, jeden z najmłodszych jurorów w europejskich konkursach wokalnych – w jury po raz trzeci) oraz nieoceniony Piotr Brymas (poeta, autor tekstów do piosenek DGZZ, Lory Szafran i innych, dobry duch konkursu w Wieliszewie – w jury od pierwszej jego edycji).

Z 19 zgłoszeń, jakie napłynęły do tegorocznej edycji, na sobotnie przesłuchania stawiło się ostatecznie 15 wykonawców, reprezentujących domy kultury, publiczne i prywatne szkoły muzyczne oraz startujących indywidualnie, którzy przyjechali do Wieliszewa z 12 miejscowości: Dzbanic (Gmina Pokrzywnica), Janówka (Gmina Wieliszew), Józefowa / Otwocka, Legionowa, Łomianek, Nowego Dworu Mazowieckiego, Opacz Kolonii (Gmina Michałowice), Sochaczewa, Warszawy, Zakroczymia, Żyrardowa oraz Wieliszewa. Podobnie jak w poprzednich edycjach i tym razem na szczególną uwagę zasłużyli podopieczni instruktor wokalnej Alicji Kabacińskiej, pracującej z młodymi piosenkarzami w ośrodkach kultury w Nowym Dworze Maz. i Zakroczymiu. Konkurs w Wieliszewie dwukrotnie wygrywała śpiewająca już dziś zawodowo Paulina Serwatka z Zakroczymia, tym razem w jej ślady poszła reprezentująca zakroczymski dom kultury Kinga Bodzak. Jej zalotna „Bossa nova do poduszki” (komp. Jacek Mikuła, słowa Agnieszka Osiecka) oraz delikatna „Miłość” (utwór pochodzący z płyty „Umiera Piękno” Agi Zaryan, z muzyką Michała Tokaja i słowami Krystyny Krahelskiej – młodej poetki poległej w Powstaniu Warszawskim) wprawiły w jury zachwyt na miarę przyznanego po raz pierwszy w historii konkursu Grand Prix. W tej samej kat. wiekowej (16-40 lat) Jury zdecydowało o przyznaniu 1. miejsca Barbarze Małeckiej, za neurotyczną „Kokainę” (komp. Andrzej Kurylewicz, słowa Agnieszka Osiecka) oraz poetyckie „O górach, dolinach i niebie” (komp. Marcin Partyka, słowa Anna Serafińska). Tym samym reprezentantka Nowodworskiego Ośrodka Kultury wyjeżdża z Wieliszewa po raz trzeci z pierwszym miejscem! Miłą niespodzianką był występ Patrycji Kardas – od niedawna mieszkanki Wieliszewa, której energiczne wykonanie „Grande Valse Brillante” (komp. Zygmunt Konieczny, słowa Julian Tuwim) Jury nagrodziło wyróżnieniem, podobnie jak musicalowe „Tylko w moich snach” (komp. Janusz Stokłosa, słowa Agata i Maryna Miklaszewskie) Angeli Gerłowskiej z Legionowa. W kat. wiekowej do lat 15 włącznie 1. miejsce przypadło Marysi Stasiak z Sochaczewa – młodziutka właścicielka dojrzałego już głosu wykonała „Dziewczynę i muzeum” (komp. Włodzimierz Korcz, słowa K.I. Gałczyński). Z przyjemnością wysłuchaliśmy utworu „Delikatnie jak wiatr” (komp. i słowa Dariusz Jaros) w wykonaniu Mileny Żołnierzak reprezentującej sekcję wokalną Ośrodka Kultury w Wieliszewie – to kolejny występ podopiecznej instruktora Mikołaja Zwolińskiego, z każdym kolejnym śledzimy nieustające postępy młodej wokalistki z Janówka. W kat. 41 lat i powyżej Jury nie przyznało miejsc – rekompensatą dla trojki startujących była możliwość prezentacji obu przygotowanych utworów.

Po wręczeniu nagród oraz koncercie laureatów, których oklaskiwała niemal pełna sala Klenczona, na scenę wkroczyli doświadczeni muzycy – Grupa Bez Jacka. Okazuje się, że nurt piosenkarski, który nie ma jednoznacznej nazwy – poezja śpiewana, ballada poetycka, folk – ma wielu zwolenników, również w okolicach Wieliszewa. Na koncercie grupy Bez Jacka zebrali się słuchacze, dla których spotkanie z poezją Leśmiana oraz tekstami Zbigniewa Stefańskiego, ciekawie zaaranżowanymi muzycznie z charakterystycznym fletem, to sposób na chwilę spokoju i refleksji w otaczającym nas szaleńczo przyspieszającym świecie. Ponad półtoragodzinny koncert nie zawiódł fanów, a ci którzy słuchali grupy na żywo po raz pierwszy, byli pozytywnie zaskoczeni magicznym klimatem, w który wprowadzili nas Zbigniew Maria Stefański, Jarosław Horacy Chrząstek i Krzysztof Górski.

Laureaci 5. Ogólnopolskiego Poezji Śpiewanej „Powrót do Krainy Łagodności”:

kat. do lat 15
1. Marysia STASIAK (Sochaczew, instruktor Magdalena Ptaszyńska)
2. Amelia KACZMARCZYK (Studium Wokalne Vocalmania, instruktor Marcelina Woźna)
3. Zuzanna BOMZE (Opacz Kolonia, instruktor Magdalena Ptaszyńska)

kat. 16-40 lat
Grand Prix Konkursu – Kinga BODZAK (Gminny Ośrodek Kultury w Zakroczymiu, instruktor Alicja Kabacińska)
1. Barbara MAŁECKA (Nowodworski Ośrodek Kultury, instruktor Alicja Kabacińska)
2. Kalina MAŁCZYŃSKA (Zespół
Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina, instruktor Krzysztof Matuszak)
Wyróżnienia:
Angela GERŁOWSKA (Legionowo)
Patrycja KARDAS (Wieliszew)

kat. 40 lat i powyżej
bez laureatów

Lista uczestników
kat. do lat 15 (godz. 13:00-14:00)
1. Zuzanna BOMZE (Opacz Kolonia)
2. Amelia KACZMARCZYK (Vocalmania – Studium Wokalne Marcelina Woźna)
3. Sotiris SOTIRIOV (Nowodworski Ośrodek Kultury)
4. Marysia STASIAK (Sochaczew)
5. Milena ŻOŁNIERZAK (Ośrodek Kultury w Wieliszewie)

kat. 16 – 40 lat (godz. 14:00-15:15)
1. Kinga BODZAK (Gminny Ośrodek Kultury w Zakroczymiu)
2. Jędrzej CZERWONOGRODZKI (Warszawa)
3. Angela GERŁOWSKA (Legionowo)
4. Patrycja KARDAS (Wieliszew)
5. Kalina MAŁCZYŃSKA (Warszawa)
6. Barbara MAŁECKA (Nowodworski Ośrodek Kultury)
7. Marcin MOLSKI (Warszawa)

kat. 40 lat i powyżej (godz. 15:15-15:30)
1. Krzysztof BIELIK (Dzbanice)
2. Jerzy MARCHEWA (Żyrardów)
3. Anna WYSZYŃSKA (Łomianki)

Umieszczono: 30.10.2017 r., godz. 18.35