Jesteś tutaj:

Główna treść strony

III Gminny Konkurs Wiedzy o Książce rozstrzygnięty

W trzeciej edycji Konkursu Wiedzy o Książce, rozegranego w piątek, 10 marca, w Gminnym Centrum Kultury w Łajskach, wzięło udział 24 uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjów z terenu naszej Gminy. Tym razem młodzi czytelnicy wykazywali się znajomością literackiej klasyki – „Misia Puchatka” A. A. Milne’a, „Szatana z siódmej klasy” Kornela Makuszyńskiego oraz „Mitologii” Jana Parandowskiego.
Od pierwszej edycji Konkurs rozgrywany jest w formie telewizyjnego teleturnieju – nie brakuje eksperckiego jury z paniami bibliotekarkami, prowadzącego w osobie dyrektora Dariusza Skrzydlewskiego, pojemników z kolorowymi piłeczkami do losowania kolejności odpowiadających oraz publiczności złożonej głownie z zawodników pozostałych kategorii i rodziców startujących uczniów. Rolę punktów – przyznawanych w serii kolejnych pięciu pytań od każdej z pań bibliotekarek oraz pytań uzupełniających zadawanych przez prowadzącego – pełnią zaś cukierki, jak na teleturniej dziecięcy przystało. W tym roku nowością było wprowadzenie znanej z teleturnieju „Jeden z dziesięciu” opcji wskazywania kolejnego odpowiadającego – rywala lub siebie. W jury konkursu zasiadły panie: Alicja Jusińska, Wiesława Klejment, Jolanta Obidzińska, Hanna Pośmiechowicz oraz Ewa Skonieczna z Bibliotek Publicznych w Skrzeszewie, Łajskach, Michałowie-Reginowie, Janówku i Wieliszewie, które wcześniej opracowały pytania.

O godzinie 10.00 zmagania rozpoczęło czternaścioro świetnie przygotowanych młodych czytelników z klas I-III, odpowiadając na pytania dotyczące przygód sympatycznego choć mało nierozgarniętego misia i jego przyjaciół zamieszkujących Stumilowy Las.

Sześciu czytelników z kolejnej kategorii – klas IV-VI – musiało się wykazać wiedzą na temat perypetii Adama Cisowskiego – bohatera powieści Kornela Makuszyńskiego „Szatan z siódmej klasy”. Pewnym rozczarowaniem była nieobecność w tej kat. uczniów Szkoły Podstawowej w Skrzeszewie, której patronuje autor kultowej książki dla młodzieży.

Czworo, a w zasadzie troje gimnazjalistów startujących w tej edycji Konkursu (czwartym uczestnikiem była szóstoklasistka Marta Zomkowska ze Szkoły Podstawowej im. Stanisława Moniuszki w Łajskach, za co należą się jej wyrazy uznania!) musiało popisać się znajomością „Mitologii” Jana Parandowskiego – dzieła zapewne obszernego i wielowątkowego, ale ze względu na prostotę stylistyczną i popularność treści przystępnego dla młodego czytelnika.

Wszyscy uczestnicy Konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i tabliczkę czekolady, a zdobywcy I, II, III miejsc nagrody książkowe. Ponadto każdy z uczestników mógł ze sobą zabrać tyle słodyczy, ile zdobył poprawnie odpowiadając na zadane pytania.

Wyniki w kat. klas I-III:

1. Cezary Jagodziński, SP im. Kornela Makuszyńskiego w Skrzeszewie
2. Bartłomiej Zakrzewski, SP im. Kornela Makuszyńskiego w Skrzeszewie
3. Zofia Chodkowska, SP im. Bronisława Sokoła w Olszewnicy Starej
3. Jakub Kunisz, SP im. Józefa Wybickiego w Janówku

Wyniki w kat. klas IV-VI:
1. Michalina Niemyjska, SP im. Stanisława Moniuszki w Łajskach
2. Amelia Wójcik, SP im. Tadeusza Kościuszki w Wieliszewie
3. Karol Siuda, SP im. Tadeusza Kościuszki w Wieliszewie

Wyniki w kat. klas gimnazjalnych:
1. Wiktoria Donarska, Gminne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wieliszewie
2. Filip Piotrowski, Gminne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wieliszewie
3. Marta Zomkowska, SP im. Stanisława Moniuszki w Łajskach

Tegoroczną edycję rozegrano bez wyszczególnionego etapu szkolnego, co w intencji organizatorów miało odciążyć szkoły oraz umożliwić udział w konkursie każdemu zainteresowanemu czytelnikowi, który zgłosi chęć startu w swojej bibliotece. Ruch ten jednak zadziałał odwrotnie i przyniósł spadek zainteresowania Konkursem. Jak zauważyły panie bibliotekarki nadzorujące przebieg rekrutacji uczestników, dzieciom potrzebna jest dodatkowa motywacja w postaci szkolnych eliminacji. W przyszłym roku powrócimy więc do dotychczasowej formuły przewidującej etap szkolny.


Umieszczono: 16.03.2017 r., godz. 17.00