Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Wojciech Pszoniak w spektaklu „Belfer” w Sali Klenczona w marcu

„Belfer” Jean'a Pierre'a Dopagne - monodram w reżyserii Michała Kwiecińskiego z Wojciechem Pszoniakiem w popisowej, tytułowej roli, będzie kolejnym spotkaniem w ramach Teatru Mazowieckiego w Wieliszewie. Zapraszamy w piątek, 3 marca, o godz. 19:00 do Sali Koncertowej im. Krzysztofa Klenczona. Bilety w cenie 45 zł do kupienia w Gminnym Centrum Kultury w Łajskach od 23 stycznia.
To druga wizyta Wojciecha Pszoniaka w Wieliszewie, i druga w roli "Belfra" - w październiku 2014 r. spektakl był jedną z ozdób Jesieni z Kulturą, programu kulturalnego otwierającego Salę Koncertową im. Krzysztofa Klenczona. Wtedy jednak z okazji Dnia Edukacji Narodowej mogli go obejrzeć przede wszystkim nauczyciele z gminnych szkół. Tym razem pamiętny Moryc Welt z "Ziemi obiecanej" Wajdy, uznawany za jednego z największych polskich aktorów dramatycznych po 1960 r., gościć będzie w Wieliszewie w ramach współpracy z Mazowieckim Instytutem Kultury.

"Belfer" to historia nauczyciela licealnego, któremu przyszło uczyć literatury w szkole dla tak zwanej "trudnej młodzieży". W ten sposób wrażliwy, rozkochany w literaturze człowiek o duszy poety, mąż śpiewaczki operowej, staje oko w oko ze współczesną młodzieżą, mającą w pogardzie nie tylko naukę, ale i wszelkie autorytety. Poczucie misji nie pozwala nauczycielowi poddać się - traktuje swoją pracę jako rodzaj gry, choć bardziej pasowałoby określenie „szkoła przetrwania”. Musi znosić nie tylko brak zainteresowania swoich uczniów, co wydaje się niejako naturalne, ale i świadome prowokacje młodzieży. W chwili, gdy udaje mu się doprowadzić do pewnej równowagi między klasą i wykładowcą, dochodzi do katastrofy...

- Wśród przeznaczonych na scenę utworów trudno o tekst bardziej naszpikowany znaczeniami i stawiający więcej pytań. Były profesor literatury pasjonujący się teatrem został skazany na wieczną spowiedź: musi publicznie opowiadać swoją historię. Oto oś fabularna monodramu „Belfer” – dramatu zarazem wzruszającego i okrutnego, śmiesznego i przerażającego – pisał Konrad J. Zarębski recenzując premierę "Belfra" we wrześniu 2009 r. Podobnego zdania byli inni krytycy i publiczność doszukująca się porównań między mikrokosmosem szkoły przedstawionej przedstawionej w „Belfru” a makrokosmosem społeczeństwa, jego kondycją i wartościami, jakimi kierujemy się jako grupa i jako jednostka. "Sztuka jest jak gdyby lustrem odbijającym nas wszystkich" - pisano. Chwalono też mistrzowską kreację Wojciecha Pszoniaka w tytułowej roli i jej specyfikę - spektakl jest monodramem, na scenie widzimy jedynie i aż samego Pszoniaka, co pozwala wielkiemu aktorowi zaprezentować wspaniały warsztat a publiczności docenić jego kunszt.

autor: Jean Pierre Dopagne
przekład: Bogusława Frosztęga
reżyseria: Michał Kwieciński
scenografia i kostiumy: Irena Biegańska
czas trwania: 90 minut (bez przerwy)



Teatr Mazowiecki

Pod kierownictwem Mazowieckiego Instytutu Kultury w lutym 2015 roku została powołana sieć partnerskich scen na Mazowszu. Jej ideą jest wyjście ze sztuką teatralną poza centra wielkomiejskie i przekonanie, że właśnie tam i przy pomocy lokalnych partnerów, należy szukać odbiorców i budować publiczność. Projekt, początkowo swym zasięgiem obejmujący kilka miejscowości Mazowsza, bardzo szybko się rozwija i przynosi coraz lepsze efekty. Dzięki podjętym działaniom spektakle teatralne z cenionymi aktorami najlepszych scen warszawskich na stałe weszły już do kalendarza wydarzeń kulturalnych w kilkunastu miastach na Mazowszu. Od czerwca 2016 r. jako 15-y dołączył do nich Wieliszew. Patronat medialny nad wieliszewskim cyklem (zainaugurowanym dramatem Érica Emanuela Schmitta pt. „Małe zbrodnie małżeńskie” z Emilią Komarnicką i Redbadem Klijnstrą w rolach głównych) objęła rozgłośnia Radio Dla Ciebie, tygodnik społeczno-kulturalny Gazeta Powiatowa oraz portal Legio24.pl.
Umieszczono: 18.01.2017 r., godz. 11.38