Jesteś tutaj:

Główna treść strony

XXI Festiwal Pieśni i Tańców Polskich – goście ze Śląska

Przed nami XXI edycja Festiwalu Pieśni i Tańców Polskich, organizowanego w wigilię Narodowego Święta Niepodległości. Przed publicznością w hali sportowej w Wieliszewie oraz śledzącą transmisję internetową, zaprezentuje się jedna najważniejszych grup folklorystycznych na Górnym Śląsku – Zespół Pieśni i Tańca „Silesianie” z Katowic oraz gospodarze – Zespół Tańca Ludowego „Promyki”. Zapraszamy tradycyjnie 10 listopada, w godz. 17-20. Uwaga, wydarzenie w reżimie sanitarnym – obowiązuje limit 250 widzów oraz zasłanianie ust i nosa. Współorganizatorami XXI edycji Festiwalu są: Gmina Wieliszew / Ośrodek Kultury w Wieliszewie, Samorząd Województwa Mazowieckiego i Powiat Legionowski.
"Silesianie" w tańcach z Górnego Śląska

W ubiegłym roku, w związku z pandemią, Festiwal odbył się bez udziału publiczności – w to miejsce mogliśmy obejrzeć go w Internecie. Tegoroczna edycja odbędzie się również w okrojonej formule, jednak z udziałem (ograniczonym) publiczności. Wydarzenie organizowane będzie w reżimie sanitarnym – z limitem 250 miejsc na widowni, wymogiem utrzymania dystansu oraz zakrywania ust i nosa, a więc zgodnie z aktualnymi obostrzeniami. Zabraknie też stoisk i warsztatów z twórcami ludowymi oraz wspólnej potańcówki, które towarzyszą Festiwalowi od kilku edycji.

"Silesianie" w tańcach Beskidu Śląskiego

„Silesianie” będą pierwszym przedstawicielem Śląska w historii Festiwalu, choć próbkę śląskiego folkloru prezentowały inne dotychczas występujące w Wieliszewie zespoły – w tym ZTL „Promyki” (w repertuarze wiązanka tańców i zabaw z Górnego Śląska). Po raz pierwszy jednak w tak obszernej formie zobaczymy przegląd imponującego bogactwa i różnorodności śląskiego folkloru – regionu wyjątkowego na mapie Polski i Europy. Z kolei dla występujących w roli gospodarzy „Promyków”, pieczołowicie przygotowywany ponad 120 minut program prezentujący przegląd folkloru z całej Polski, będzie kolejnym sprawdzianem przynależności do Polskiej Sekcji CIOFF® – największej na świecie organizacji folklorystycznej. Trzymamy kciuki i zapraszamy!

"Promyki" w tańcach opoczyńskich, fot. Dominik Kamiński

Festiwal Pieśni i Tańców Polskich stał się wieliszewską specjalnością i oryginalnym wkładem w świętowanie niepodległości, przypominając o roli jaką w kształtowaniu się polskiej świadomości narodowej pełniły ludowa kultura i dziedzictwo. Organizowana od roku 2001 w wigilię Narodowego Święta Niepodległości impreza ma formułę przeglądu, do którego corocznie zapraszane są zespoły pieśni i tańca ludowego reprezentujące określony region etnograficzny na mapie współczesnej i historycznej Polski. Obchody niepodległościowe wydają się być idealną okazją do prezentacji tych elementów narodowej tożsamości, z których jesteśmy niepodważalnie i niepodzielnie dumni. Jednocześnie – z uwagi na historyczną wielokulturowość polskich ziem, której echa przetrwały w ludowych obyczajach, tańcu, śpiewie i mowie – rozwijających naszą wrażliwość i tolerancję. Patronem Festiwalu od roku 2014 jest Stanisław Moniuszko – najważniejszy z twórców polskiej opery narodowej, którego twórczość cechowały narodowy charakter ale i liczne ludowe inspiracje, u podstaw których leży przenikający się folklor żyjących obok siebie Polaków, Białorusinów i Litwinów.

"Promyki" w tańcach Górali Spiskich, fot. Dominik Kamiński

W dwudziestoletniej historii Festiwal gościł: Ludowy Zespół Artystyczny SEROCK, Ludowy Zespół Dziecięcy NIEPORĘCAK, ZPiT WYSZKÓW, Ludowy Zespół Artystyczny SGGW PROMNI im. Zofii Solarzowej, ZPiT MAŁA WARSZAWIANKA, ZPiT UW WARSZAWIAN-KA, ZTL KOŚCIELEC, Regionalny Zespół BARTUSIA OBROCHTY z Za-kopanego, Zespół BIAŁODUNAJCANIE z Białego Dunajca, ZPiT MAŁE PODLASIE Siemiatycze, KUŹNIA ARTYSTYCZNA Wilanów, ZPiT KOŚCIERZYNA, Kaszubski Zespół Folklorystyczny KREBANE z Brus, ZPiT MALBORK, ZPiT KURPIE Ostrołęka, Dziecięcy Zespół Folklorys-tyczny CEPELIA POZNAŃ, ZPiT ZIEMIA ŻYWIECKA z Żywca, ZPiT SOKOŁOWIANIE z Sokołowa Podlaskiego, ZPiT GRAJEWIANIE, ZPiT MŁODY TORUŃ, ZPiT POLITECHNIKI WARSZAWSKIEJ, ZPiT UJ SŁO-WIANKI, ZTL PERŁA Niemenczyn (Litwa), Zespół Pieśni i Tańca OLZA z Czeskiego Cieszyna (Czechy).
Umieszczono: 07.11.2021 r., godz. 20.57

Przed nami

pnwtśrczptsond
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Bilety na wydarzenia kupisz również na stronie naszego partnera

biletyna.pl https://biletyna.pl/Wieliszew

Wspierają nas

  • Gmina Wieliszew
  • Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
  • Samorząd Województwa Mazowieckiego
  • Mazowiecki Instytut Kultury
  • Powiat Legionowski
  • Heron Property Polska Sp. z o.o.
  • TBS Wieliszew Sp. z o.o.
  • Gaz System SA
  • Windsor Hotel****