Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Ferency i Pilch w Sali Klenczona – spektakl „Dzienniki przebudzenia”

Mistrzowska fraza, dystans i inteligentny humor Jerzego Pilcha w zetknięciu z aktorskim i reżyserskim kunsztem Adama Ferencego – zapraszamy na spektakl „Dzienniki przebudzenia” do Sali Koncertowej im. Krzysztofa Klenczona w środę 27 października 2021 r. o godz. 19. Bilety w cenie 50 zł dostępne od 6 października w sprzedaży internetowej (zakładka KUP BILET na www.okwieliszew.pl) oraz stacjonarnej w GCK w Łajskach (w godz. otwarcia kasy). Zapraszamy!
Wydarzenie organizowane w reżimie sanitarnym. Obowiązuje zasłanianie ust i nosa oraz zakaz spożywania napojów lub posiłków. Przed wejściem zaleca się dezynfekcję rąk.

Bilety w cenie 50 zł dostępne w sprzedaży internetowej (zakładka KUP BILET na www.ok.wieliszew.pl) oraz stacjonarnej w Gminnym Centrum Kultury w Łajskach w godzinach pracy kasy.

obsada: Adam Ferency, Joanna Kosierkiewicz
reżyseria: Adam Ferency
scenariusz: Magda Kupryjanowicz (na motywach Dziennika i Drugiego dziennika Jerzego Pilcha)
muzyka: Piotr Łabonarski
wizualizacje: Antoni Ferency

Nominowane do dwóch nagród Nike „Dziennik” i Drugi dziennik” Jerzego Pilcha to obowiązkowe pozycje na półkach tak amatorów twórczości pisarza, którego pożegnaliśmy przed rokiem, jak i wszystkich miłośników rodzimej literatury na najwyższym poziomie. Obok rozmaitego ciężaru gatunkowego obserwacji dot. literatury, popkultury, sportu a zwłaszcza piłki nożnej, refleksji na temat człowieka i religii oraz osobistych wyznań pisarza, znajdziemy w nich również zapis zmagań autora z chorobą i widmem ostateczności.

„Ten dziennik jest pański również” – usłyszał od Jerzego Pilcha Adam Ferency, kiedy po raz pierwszy wcielił się w postać narratora – pisarza, nagrywając dla Polskiego Radia pierwszy tom Dzienników. Uznany aktor nie kryje swojej fascynacji tak twórczością jak i samą postacią Pilcha, z którym łączą go podobieństwo poglądów i zgodność charakterów. To z nich zrodził się pomysł przeniesienia memuarystycznej prozy Dzienników na teatralne deski. Tak pisze o tej próbie krytyk teatralny Tomasz Miłkowski:

„To trwające ponad godzinę spotkanie z frazą Pilcha idealnie modelowaną przez Ferencego, może okazać się ważna dla każdego chwilą namysłu, refleksji i odkrycia nowych czy też zapomnianych barw codzienności. To zarazem lekcja pokory i cierpliwości. Zaczyna się od z trudem wydobywanych dźwięków, zakłóconej artykulacji. Potem bohater zmaga się z lukami pamięci, aby na koniec z rosnącą pewnością siebie iść na spotkanie z zagadką jutra.”

Jak wskazują recenzenci, największą wartością sztuki Ferencego jest specyficzna fraza Pilcha – pełna erudycyjnych obserwacji, inteligentnego humoru, ironii i sarkazmu, jednocześnie krytyczna, zdystansowana i ciepła – którą udało się zachować dzięki scenariuszowi Magdy Kupryjanowicz. Z kolei Ferency aktor, ale i osobowość, wydaje się być jednym z niewielu naturalnie przysposobionych, by oddać jej charakter. Na scenie partneruje mu Joanna Kosierkiewicz w roli trudnej do zdefiniowania – asystującej muzy, afirmacji młodości, śmierci? By skonfrontować te opinie, wybierzmy się do w Sali Klenczona w Wieliszewie w środę 27 października.


Umieszczono: 05.10.2021 r., godz. 20.02

Przed nami

pnwtśrczptsond
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Bilety na wydarzenia kupisz również na stronie naszego partnera

biletyna.pl https://biletyna.pl/Wieliszew

Wspierają nas

  • Gmina Wieliszew
  • Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
  • Samorząd Województwa Mazowieckiego
  • Mazowiecki Instytut Kultury
  • Powiat Legionowski
  • Heron Property Polska Sp. z o.o.
  • TBS Wieliszew Sp. z o.o.
  • Gaz System SA
  • Windsor Hotel****