Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Słowo, Książka, Ekologia – podsumowujemy cykl spotkań autorskich z książką i ekologią w tle

Z nami trzy plenerowe spotkania w ramach cyklu „Słowo, Książka, Ekologia” organizowane nad Jeziorem Wieliszewskim. W lipcu najmłodsi mieszkańcy gminy odkrywali tajemnice i problemy pszczół, starsi zaś uczyli się jak wytwarzać mniej śmieci i jak je ponownie wykorzystywać. W sierpniu poznawaliśmy sekrety życia drzew i ich znaczenie dla przyrody, której częścią jesteśmy.
Operacja realizowana w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność, wdrażanej przez LGD Zalew Zegrzyński, objętej Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.

Ekologia to jedno z najważniejszych współczesnych zagadnień, mających wpływ na niemal każdy przejaw naszego życia. Zmiany klimatu i środowiska przyrodniczego towarzyszą nam co dzień – są łatwe do zaobserwowania i coraz bardziej dla nas uciążliwe i kosztowne. By lepiej poznać ich przyczyny, dostosować nasze zachowania do zmieniającej się rzeczywistości, być świadomym stojących przed ludzkością wyzwań, zorganizowaliśmy cykl spotkań pod nazwa „Słowo, Książka, Ekologia”. Spotkania służyły również promocji czytelnictwa – mimo niewielkiego wzrostu poziomu czytelnictwa w Polsce, wciąż pozostajemy daleko za światową czołówką. Tak się składa, że czytelniczy liderzy przodują również w niemal każdej innej pożądanej dziedzinie, jak choćby rozwój gospodarczy, naukowy czy społeczny. Projekt, który realizowaliśmy przez ostatnie miesiące w Gminie Wieliszew przy udziale środków unijnych w ramach grantu LGD Zalew Zegrzyński*, służył właśnie podniesieniu naszych kulturalnych i ekologicznych kompetencji.

6 lub 7 gatunków trzmieli – tyle w czasie krótkiego spaceru na łonie wieliszewskiej przyrody znalazła Justyna Kierat. Biolożka, edukatorka przyrodnicza i autorka książek dla dzieci „Pszczoły miodne i niemiodne” oraz „Mrówki małe i duże” (oba tytuły już w naszych bibliotekach!), była gościem pierwszego z cyklu spotkań 3 lipca. Mimo pogodowych turbulencji, udało się niemal „na sucho” wysłuchać cennego wykładu o pszczołach, mrówkach i ich znaczeniu dla przyrody, której i my jesteśmy częścią. Nie zabrakło kursu rysowania i pszczół i mrówek a wszystko w wyjątkowych okolicznościach Jeziora Wieliszewskiego – zbiornika, który w ostatnich latach przywrócono do życia naturze i mieszkańcom.

Mniej łaskawa aura towarzyszyła kolejnemu spotkaniu 17 lipca, które przebiegało zgodnie z tytułem przeboju Bollywood „Czasem słońce, czasem deszcz”. Najbardziej wytrwali wyznawcy idei less waste, zero waste i upcyklingu spotkali się z Julią Wizowską – „Babką od śmieci”, blogerką (nanowosmieci.pl) i autorką książek, m.in. „Nie śmieci” – wyjątkowej książki o odpadach i z odpadów. Nie zabrakło porad jak w warunkach domowych stworzyć kompostownik i wykorzystać w kuchni każdą jadalną (i smaczną) część warzyw i owoców. Podsumowując – jak żyć w epoce konsumpcjonizmu, by nie szkodzić sobie i planecie.

Koziróg dębosz, pachnica dębowa czy jelonek rogacz to tylko niektórzy bohaterowie „Sekretnego życia drzew", polskiego dokumentu przyrodniczego, którego realizacja zajęła prawie trzy lata a efekt zapiera dech w piersiach. Przekonaliśmy się o tym 21 sierpnia w ramach plenerowego pokazu nad Jeziorem Wieliszewskim. To trzeci w pełni autorski film Artura Homana – filmowca, leśnika i fotografa, współpracownika National Geographic Polska, który od dzieciństwa podpatruje i rejestruje życie polskiej (i nie tylko) przyrody. Po zmroku, opodal Rezerwatu Wieliszewskie Łęgi, rozbrzmiał niepowtarzalny głos Krystyny Czubównej, a nasz gość zdradził nam sekrety udanego polowania z aparatem, prezentując zaskakujący ekwipunek fotografa przyrody. Spotkanie poprzedził seans dla najmłodszych, którzy mieli okazję przypomnieć sobie „Loraxa” – nadzwyczaj udaną animowaną produkcję z roku 2012, będącą adaptacją klasycznej bajki Dr. Seussa o walorach edukacyjnych, zwłaszcza proekologicznych.

Wszystkim spotkaniom towarzyszyła „Wakacyjna akcja uwalniania i wymiany książek”, w ramach której dawaliśmy drugie życie książkom wycofanym z naszych bibliotek i otrzymanym od mieszkańców porządkujących swoje biblioteki. A wiec przyjemne z pożytecznym!


Umieszczono: 20.09.2021 r., godz. 10.49