Jesteś tutaj:

Główna treść strony

77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego - obchody w Gminie Wieliszew

Wyjątkową oprawę miały gminne obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, których preludium stanowiło nadanie jednej z reprezentacyjnych ulic Wieliszewa imienia Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. W dniach 31 lipca – 1 sierpnia, powstańczy zryw Armii Krajowej, Polskiego Państwa Podziemnego i ludności cywilnej Warszawy i okolic, upamiętniliśmy kulturalnie, sportowo i patriotycznie. Ta ostatnia, oficjalna odsłona uroczystości, odbyła się tradycyjnie 1 sierpnia w trzech miejscach pamięci na terenie Gminy Wieliszew.
Tegoroczne obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego upłynęły pod znakiem Roku Baczyńskiego – 100. rocznicy urodzin poety uznawanego za najwybitniejszego z pokolenia Kolumbów, który zginął w walkach powstańczych 4 sierpnia 1944 r. Poety, który ostatnie tygodnie życia spędził w Letnisku Wieliszew, goszcząc wraz z żoną u przyjaciela i mentora Jerzego Zagórskiego. Ostatnie wakacje Baczyńskiego stały się kanwą zorganizowanego w sobotę 31 lipca nad Jeziorem Wieliszewskim „Wieczoru w Wieliszewie, czyli ostatnich wakacji…”. Przywróceniu naszej lokalnej świadomości tej historii służyły rodzinne warsztaty twórcze, w trakcie których tworzyliśmy poetyckie pocztówki i projekty murali, oraz wyjątkowy koncert Baczyński/Zagórski w wykonaniu mieszkańców Wieliszewa – małżeństwa muzyków Joanny i Romualda Vorbrodtów, w towarzystwie reżysera widowiska Pawła Łęczuka – czytającego wspomnienia i wiersze obu poetów. W nastrojowej, wieczornej scenerii Parku Świętojańskiego na głos wybrzmiały m.in. malarskie strofy „Wieczoru w Wieliszewie” – wiersza autorstwa Jerzego Zagórskiego opiewającego uroki okolicznej przyrody.

W niedzielny poranek 1 sierpnia, już po raz siódmy hymn państwowy i minuta ciszy otworzyły Ultramaraton Powstańca. W tej rozpoznawalnej w środowisku biegaczy w całym kraju imprezie, wzięło udział 700 uczestników (!) pokonujących indywidualnie lub w sztafetach wymagający dystans 63 km – na pamiątkę 63 dni powstania.

Oficjalne uroczystości, z udziałem władz lokalnych, w asyście żołnierzy Wojska Polskiego, odbyły się również 1 sierpnia tradycyjnie w trzech miejscach pamięci na terenie Gminy Wieliszew. Rozpoczęliśmy je punktualnie o godz. 17 minutą ciszy w „godz. W” – tym razem w murach wieliszewskiego kościoła, w którym Mszę Świętą w intencji powstańców i ludności cywilnej poległych w sierpniu, wrześniu i październiku 1944 r. celebrował Proboszcz Parafii Przemieniania Pańskiego ks. Jan Strzyż. Niedzielny termin uroczystości z pewnością wpłynął na rekordową liczbę wiernych uczestniczących w popołudniowym nabożeństwie. Następnie biało-czerwone wiązanki złożono w kolejnych miejscach pamięci, przy których posterunki honorowe pełnili żołnierze 32. Wieliszewskiego dywizjonu rakietowego Obrony Powietrznej im. gen. dyw. Konstantego Orlicz-Dreszera: pod tablicą upamiętniającą żołnierzy AK Rejonu I Obwodu VII „Obroża” w kościele parafialnym w Wieliszewie, przy mogile Jana Lący na tutejszym cmentarzu oraz pod pomnikiem w miejscu straceń na Nowopolu w Michałowie-Reginowie.

Cześć Ich Pamięci!
Umieszczono: 09.08.2021 r., godz. 13.26