Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Polonez na liście UNESCO!?

Najpopularniejszy polski taniec narodowy ma szansę pojawić się na liście reprezentatywnej Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO, zajmując miejsce obok argentyńskiego tanga i hiszpańskiego flamenco. Każdy może pomóc w tych staraniach!
Polonez z potańcówki z Kapelą Niwińskich w ramach Festiwalu i Pieśni Tańców Polskich 2019 – jeden z największych w historii Wieliszewa (ponad 300 osób na parkiecie)

Polonez należy do tych tańców narodowych, które większość z nas choć raz w życiu miała okazję publicznie zatańczyć. To m.in. dzięki studniówkom, szkolnym uroczystościom czy weselom polonez przetrwał w zbiorowej świadomości Polaków. Nie wszyscy wiemy o międzynarodowej karierze „chodzonego”, który z wiejskich izb trafił na krajowe, a następnie europejskie dwory i salony jako popularny taniec ceremonialny. Obecny był również w twórczości kompozytorskiej – nie tylko Chopina, ale także Bacha czy Haendla. Od 2015 r. za sprawą PS CIOFF® (Międzynarodowa Rada Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej), której członkiem jest m.in. ZTL „Promyki”, polskie tańce narodowe (polonez, mazur, oberek, kujawiak i krakowiak) zostały wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Teraz czas na listę światową!

Co możemy zrobić?

1. Poprzeć wniosek w Internecie (zajmie to 10 sekund)
2. Polubić strony promujące ideę (na której znajdziemy również link do strony z wnioskiem poparcia):
- facebook.com/I-Love-Polonez
- facebook.com/polonezlaczy
Umieszczono: 28.01.2021 r., godz. 10.41