Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Mistrzostwa Polski w Tańcach Polskich MAZUR 2015 rozstrzygnięte

120 par z 25 ośrodków tanecznych z całej Polski przyjechało do Wieliszewa rywalizować w XV Konkursie i Mistrzostwach Polski w Tańcach Polskich MAZUR 2015 organizowanych pod patronatem Małżonki Prezydenta RP Anny Komorowskiej. Przez dwa dni (11-12 kwietnia) w miejscowej hali sportowej rozbrzmiewały polki, krakowiaki, oberki, mazury i kujawiaki. Po raz kolejny, za sprawą realizowanej na żywo transmisji, Mazura mogli śledzić również internauci.
Dwudniowe zmagania otworzyli wspólnie gospodarz wydarzenia Wójt Gminy Wieliszew Paweł Kownacki oraz występujący w roli współorganizatora Starosta Legionowski Jan Grabiec. Wśród gości, którzy zaszczycili tegorocznego Mazura byli m.in. minister Bożena Żelazowska z Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, przedstawiciele sponsorów w tym sponsora głównego – Zastępca Dyrektora Oddziału Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM SA Ewa Piasecka, radni gminni i powiatowi.

Mazur w liczbach

Według statystyk relację na stronie www.mazur.wieliszew.pl śledziło 3080 internautów (liczba „unikatowych” widzów w ciągu dwóch dni, w tym 257 z zagranicy). Materiał telewizyjny wyemitowała ponadto patronująca wydarzeniu TVP Warszawa.

Nad zmaganiami 240 zawodników czuwało 32 instruktorów, około 50 opiekunów oraz 8 sędziów: sędziowie eksperci Jan Łosakiewicz (sędzia główny), dr Ryszard Teperek, Jarosław Wojciechowski, Mariusz Krupiński i Norbert Późniewski, sędziowie konsultanci Małgorzata Łosakiewicz i Krzysztof Szyszko oraz sędzia skrutiner Marek Wieremiejko. 124 uczestników Konkursu i Mistrzostw wzięło udział w piątkowych Ogólnopolskich Warsztatach Tanecznych: polskie tańce narodowe w turniejach tańca polskiego. W szóstej edycji warsztaty poprowadzili specjaliści ze stołecznych ośrodków: Norbert Późniewski (kat. II: zabawowa forma nauki polskich tańców), Karolina Stańczak (kat. III: elementy tańca klasycznego w nauce tańców polskich), Karolina Przyborowska (kat. IV i V: taniec jazzowy jako element wzbogacający technikę taneczną) i Jan Łosakiewicz (kat. VI i VII: styl i charakter polskich tańców narodowych w mazurze i kujawiaku).

W Mistrzostwach Polski dominowali tancerze z Warszawy (14 par w finałach i 3 tytuły mistrzowskie), Krakowa (3 pary w finałach i 1 tytuł mistrzowski), Gdańska (2 pary w finałach, 1 tytuł mistrzowski), Olsztyna (1 tytuł mistrzowski), Poznania (3 pary w finałach), Nowej Rudy, Puław i Zamościa (po 2 pary finałowe) oraz Kędzierzyna-Koźle, Malborka, Mielnika, Siemiatycz, Trzemeszna, Torunia i Wieliszewa (po 1 parze w finałowych szóstkach).

Wicemistrzowie z Wieliszewa

Jak na tle roztańczonej Polski wypadli gospodarze – członkowie Zespołu Tańca Ludowego „Promyki”? Instruktorzy Ewa Miś-Krzemińska i Dariusz Skrzydlewski wystawili dziewięć par rywalizujących zarówno w konkursie (kategoria wiekowa 7-9 lat) jak i Mistrzostwach Polski (pozostałe sześć starszych kat. wiekowych). Bezsprzecznie największym sukcesem „Promyków” jest wicemistrzostwo kraju (!) wywalczone przez startujących w kat. III (13-15 lat) Jakuba Rembelskiego i Julię Kowalik. W kat. III do półfinałów MP dotarli Wiktor Jakóbczak i Alicja Bożek (miejsce 11.) oraz Bartosz Bisialski i Julia Szmyt (12. pozycja). Na etapie ćwierćfinałów rywalizację zakończyli Miłosz Rynkowski i Kamila Kuskowska (13. miejsce) oraz Jakub Wojno i Julia Leszczyńska (miejsca 15.-17.). W kat. V (19-26 lat) półfinał MP i 9. miejsce w kraju osiągnęli Damian Trzaskoma i Dominika Bisialska. W rywalizacji konkursowej w kategorii IC drugą pozycję w Polsce (!) wywalczyli Marcin Kańkowski i Zuzanna Szmyt, zaś czwartą Kamil Szymański i Paulina Barabasz. Oznacza to ni mniej, ni więcej, iż gdyby rozgrywano Mistrzostwa Polski w tej najmłodszej klasie, Wieliszewianie zdobyliby kolejne wicemistrzostwo Polski oraz miejsce tuż za podium. W kat. ID miejsce 4. osiągnęli Kamil Kańkowski i Milena Ignaciuk, wyprzedzając jeszcze 18. par rywalizujących w tej nowej klasie.

Dla każdego

„Mazur” to nie tylko widowiskowa rywalizacja najlepszych krajowych par na parkiecie hali sportowej w Wieliszewie. W tym roku każdy zainteresowany mógł spróbować swoich sił w tańcach polskich i wziąć udział w tanecznych warsztatach po raz szósty poprowadzonych przez czołowych instruktorów w kraju. Zainteresowanych polską kulturą zaprosiliśmy również do Sali Koncertowej im. Krzysztofa Klenczona na organizowane po raz pierwszy sympozjum poświęcone tańcom polskim (piątek, 10 kwietnia). Poprowadzili je wybitni specjaliści uniwersyteccy (dr Andrzej Nowak – Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina, mgr Aleksandra Kleinrok, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II) pod przewodnictwem etnomuzykologa, antropologa tańca dr Tomasza Nowaka, członka International Council for Traditional Music (UNESCO), Laureata Nagrody „CLIO” 2006. Tematem pierwszej edycji wykładów, w których wzięło udział około 100 osób – zarówno przedstawicieli zespołów rywalizujących w Mistrzostwach Polski (głównie kadra instruktorska) jak i mieszkańców Gminy Wieliszew oraz gości z terenu Powiatu Legionowskiego i Warszawy, był mazur – taniec wywodzący się z regionu Mazowsza.

Po raz ósmy

Imprezę mistrzowskiej rangi podwarszawski Wieliszew – jeden z najmniejszych ale i najprężniejszych ośrodków tańca polskiego w kraju, siedziba regionu centralnego Komisji ds. Tańców Polskich PS C.I.O.F.F obejmującego województwo mazowieckie – gościł po raz ósmy. Po raz trzeci sponsorem głównym wydarzenia był Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. Mistrzostwa współorganizował Powiat Legionowski. Poza pokaźnym gronem sponsorów czempionat wsparła legenda wśród polskich zespołów folklorystycznych - Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny, nagradzając jedną z finałowych par (para nr 104 – Jan Galasiński, Hanna Jaworska z Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie” startujący w kat. V) zaproszeniem na taneczne warsztaty do swojej siedziby.

honorowy patronat:
Małżonka Prezydenta RP Anna Komorowska

organizatorzy:
Stowarzyszenie Polska Sekcja CIOFF – Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej
Gmina Wieliszew
Ośrodek Kultury w Wieliszewie
Referat Sportu Urzędu Gminy Wieliszew
Zespół Tańca Ludowego PROMYKI Wieliszew
Stowarzyszenie Wspierania Kultury i Folkloru Polskiego

współorganizator Mistrzostw:
Powiat Legionowski

partner Mistrzostw:
Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny

sponsor główny Mistrzostw:
Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.

sponsorzy Mistrzostw:
Towarzystwo Budownictwa Społecznego WIELISZEW Sp. z o.o.
AdRepublic – Agencja Produkcyjno-Reklamowa
KRYSIAK Polska
JARS Sp. z o.o.
PKS Polonus S.A.

sponsorzy poszczególnych kategorii:

Stowarzyszenie Polska Sekcja CIOFF
PSB Mini Mrówka Wieliszew
SK BANK Spółdzielczy Bank Rzemiosła i Rolnictwa
AG Complex Sp. z o.o.
ZBROCH ZPUH Usługi Transportowe i Drogowe
Windsor Palace Hotel**** & Conference Center

sponsor Zespołu Tańca Ludowego „Promyki”:
AdRepublic – Agencja Produkcyjno-Reklamowa

pozostali sponsorzy:
Stolarnia CHABER

obsługa gastronomiczna:
Usługi Gastronomiczne Janusz Rogoziński

patronat medialny:
TVP Warszawa S.A.
Gazeta Powiatowa
Gazeta Wieliszewska
portal wolnasobota.pl

Zapraszamy do fotorelacji autorstwa Mirosława Noworyty:


Umieszczono: 14.04.2015 r., godz. 11.04