Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Kino Otwarte - „Róża” i spotkanie z autorem książki „Kręcone siekierą. 9 seansów Smarzowskiego”

Zapraszamy na kolejną wizytę Kina Otwartego Powiatowej Instytucji Kultury – w środę 4 marca o godz. 19 obejrzymy w Sali Klenczona w Wieliszewie głośny obraz Wojciecha Smarzowskiego „Róża”, z Marcinem Dorocińskim i Agatą Kuleszą w rolach głównych. Po seansie zapraszamy do dyskusji – gościem Magdaleny Felis będzie Marcin Rychcik, autor książki „Kręcone siekierą. 9 seansów Smarzowskiego”. Wstęp wolny!
„Róża” to polski dramat wojenny z 2011 r. ukazujący losy indywidualnych bohaterów – Tadeusza i Róży, a także społeczności Mazurów pruskich, którzy w momencie wybuchu II wojny światowej oraz po jej zakończeniu nie byli w pełni akceptowani ani przez Niemców, ani przez Polaków. Obraz odniósł znaczący sukces artystyczny i okazał się jednym z najważniejszych osiągnięć w karierze reżysera, zdobywając siedem Polskich Nagród Filmowych, Grand Prix w konkursie międzynarodowym 27. Warszawskiego Festiwalu Filmowego oraz szereg nagród na międzynarodowych festiwalach filmowych (między innymi w Goa oraz w Kairze).

Książka Marcina Rychcika nie jest biografią ani wywiadem-rzeką z reżyserem, nie jest hołdem składanym twórcy. To opowieści aktorów i członków ekip filmowych – historie z planów, z życia, anegdoty, relacje z przypadkowych spotkań, które przerodziły się w wieloletnie przyjaźnie, spostrzeżenia – które zbliżają nas do świata reżysera i rozwikłania zagadki, kim jest Wojtek Smarzowski i dlaczego kreuje w swoich filmach tak odpychającą i przerażającą rzeczywistość, a bohaterów doprowadza do granic człowieczeństwa, jakby hołdował zasadzie, że „nigdy nie jest tak źle, żeby nie mogło być gorzej”.


Umieszczono: 28.02.2020 r., godz. 10.59