Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Niepodległość na ludowo – tańce i pieśni, rękodzieło, tradycyjna kuchnia i wspólna potańcówka!

Po raz 19 w wigilię Narodowego Święta Niepodległości przypomnimy o naszej kulturowej spuściźnie, prezentując tańce i pieśni ludowe z poszczególnych regionów etnograficznych kraju. Tegoroczna edycja Festiwalu Pieśni i Tańców Polskich zapowiada się wyjątkowo z uwagi na obchody 200. rocznicy urodzin festiwalowego patrona – Stanisława Moniuszki. W niedzielę 10 listopada o godz. 16.30 na parkiecie hali sportowej w Wieliszewie zobaczymy przedstawicieli Polonii czeskiej – Zespół Pieśni i Tańca „Olza” z Czeskiego Cieszyna oraz gospodarzy – Zespół Tańca Ludowego „Promyki” z Wieliszewa. Wydarzenie wzbogacą stoiska z kuchnią tradycyjną i prezentacją ludowego rzemiosła, połączone z warsztatami rękodzieła. Wieczór zakończy I Niepodległościowa Potańcówka „Weselmy się!”, do której zaprosi publikę Kapela Niwińskich.

Tegoroczna edycja zbiega się z 200. rocznicą urodzin patrona Festiwalu i została wpisana przez koordynatora obchodów Teatr Wielki – Operę Narodową w oficjalny program wydarzeń Roku Stanisława Moniuszki. Patronat honorowy nad Festiwalem objęła Fundacja im. Stanisława Moniuszki, założona przez potomków wielkiego kompozytora. Festiwal otworzy mazur z opery „Straszny Dwór” w wykonaniu Zespołu Tańca Ludowego „Promyki”, w choreografii Dariusza Skrzydlewskiego. Prowadzący Festiwal konferansjerzy przypominać będą najważniejsze wątki z życia kompozytora, a na ekranie wyświetlane będą m.in. fragmenty skomponowanych przez Moniuszkę oper oraz motywy charakterystyczne dla prezentowanych w poszczególnych tańcach regionów etnograficznych.

Mazur ze "Strasznego Dworu" w wykonaniu Dominiki Bisialskiej i Damiana Trzaskomy z ZTL "Promyki"

Reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca „Olza” działa przy Zarządzie Głównym Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Republice Czeskiej a swoją nazwę przyjął od rzeki granicznej Olzy i właśnie ze względu na miejsce swojej działalności poza folklorem rodzimym prezentuje również folklor czeski, morawski i słowacki, który przedstawi w ramach Festiwalu. Obecnie w szeregach „Olzy” tańczy ponad 30 młodych mieszkańców Czeskiego Cieszyna i okolic. Jak podkreśla kierownik artystyczny Zespołu Roman Kulhanek – Folklor polski jest bardzo ważny dla Polonii żyjącej nie tylko na Kresach ale również na Zaolziu, bo pielęgnując tradycje naszych przodków integrujemy środowisko polonijne.

ZPiT "Olza"

To kolejna polonijna grupa folklorystyczna goszcząca w Wieliszewie. Jak podkreślają organizatorzy – obchody niepodległościowe wydają się być idealną okazją do prezentacji tych elementów narodowej tożsamości, z których jesteśmy niepodważalnie i niepodzielnie dumni. Jednocześnie – z uwagi na historyczną wielokulturowość polskich ziem, której echa przetrwały w ludowych obyczajach, tańcu, śpiewie i mowie – rozwijających naszą wrażliwość i tolerancję.

Agnieszka i Mateusz Niwińscy

Stoiskom i warsztatom odbywającym się równolegle z potańcówką (godz. 18.30-20.00) towarzyszyć będą drobne stoiska gastronomiczne serwujące tradycyjne ludowe potrawy. Wśród twórców ludowych, którzy poprowadzą bezpłatne warsztaty, gościć będziemy: Joannę Szymańską-Wajer z Wieliszewa (naczynia ceramiczne z motywami ludowymi), Małgorzatę Pepłowską z Węgrowa (tkactwo dwuosnowowe, wycinanka z opłatka), Wiesławę Bogdańską z Kadzidła (wycinanka kurpiowska, ozdoby świąteczne). Współorganizatorami tegorocznej edycji Festiwalu jest Gmina Wieliszew, Samorząd Województwa Mazowieckiego, Powiat Legionowski, a zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Wstęp wolny, zapraszamy!


Umieszczono: 25.10.2019 r., godz. 12.07

Przed nami

pnwtśrczptsond
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Bilety na wydarzenia kupisz również na stronie naszego partnera

biletyna.pl https://biletyna.pl/Wieliszew

Wspierają nas

  • Gmina Wieliszew
  • Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
  • Samorząd Województwa Mazowieckiego
  • Mazowiecki Instytut Kultury
  • Powiat Legionowski
  • Heron Property Polska Sp. z o.o.
  • TBS Wieliszew Sp. z o.o.
  • Gaz System SA
  • RSJ HOUSE Sp. z o.o.
  • Windsor Hotel****