Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Stawiamy na teatr – nowe zajęcia kulturalne w Łajskach

Na fali popularności teatru, której dowody obserwujemy również w Sali Klenczona wypełniającej się od kilku lat za sprawą kolejnych spektakli goszczących w naszej gminie, rozwijamy ofertę zajęć teatralnych dla dzieci, młodzieży i dorosłych! Nowe teatralne grupy działające w Gminnym Centrum Kultury w Łajskach poprowadzą uznane instruktorki teatralne – Betina Dubiel i Walentyna Janiszewska.
W wyniku naszego zachłyśnięcia się telewizją, kinem, internetem, kojarzony zwłaszcza przez młodszego odbiorcę ze sztywnością formy i akademicką nudą, zmagający się do niedawna z kryzysem popularności teatr, wyciągnął wnioski i od dobrych kilku lat przeżywa renesans. Przyciąga na spektakle zarówno widza ambitnego, oczekującego doznań intelektualnych i artystycznych i podążającego za nowymi trendami w sztuce, jak i publikę spragnioną lekkich form, czytelnych wzruszeń i czystej rozrywki – zawsze jednak na poziomie i przy bezpośrednim kontakcie z aktorem, którego nigdy nie zapewni ani kino ani telewizja. Na uboczu teatru zawodowego funkcjonuje ten amatorski, kojarzony z domami kultury i nieformalnymi grupami, odporny na zewnętrzne trendy i stale obecny w kulturalnej przestrzeni miast a rzadziej również mniejszych ośrodków, zawsze jednak gdzieś… poza nami. Pora by zmienić takie myślenie, bo – jak przekonuje Betina Dubiel – teatr to miejsce, w którym odkrywamy siebie. Walentyna Janiszewska podkreśla z kolei, że na zabawę w teatr, a nierzadko coś więcej, nigdy nie jest za późno zaś aktorem może zostać każdy. Te dewizy będą przyświecać nowym sekcjom teatralnym Ośrodka Kultury w Wieliszewie, które od października rozpoczynają spotkania w Gminnym Centrum Kultury w Łajskach.

GRUPA DOROSŁA
piątki godz. 18.30-20.30, odpłatność 80 zł/miesięcznie

Krystyna Feldman, Agata Kulesza, Grażyna Wolszczak, Danuta Stenka, Robert Więckiewicz, Andrzej Grabowski, Marian Dziędziel, Betty White, Morgan Freeman, Samuel L. Jackson, Alan Rickman, a nawet Louis de Funès – to tylko część z aktorskich gwiazd, które na sławę czekały bardzo długo. Inni, jak Danny Trejo czy Harvey Keitel, swoją przygodę z aktorstwem zaczęli już w dojrzałym wieku – ten pierwszy zresztą zupełnie przypadkowo mając za sobą w sumie 11 lat spędzonych w więzieniu. Wśród znanych aktorskich nazwisk jest też wielu naturszczyków, jak choćby niezapomniany Jan Himilsbach.
– Jeśli więc od dziecka interesowałeś się aktorstwem ale nigdy nie odważyłeś wyjść na scenę, albo wręcz przeciwnie – pod wpływem teatru, kabaretu, kina czy telewizji zapałałeś miłością do aktorstwa już w dojrzałym wieku, zapraszamy Cię do naszej powstającej grupy aktorek i aktorów amatorów, w której będziemy bawić się w teatr i bawić się teatrem oraz jego różnymi wcieleniami – zachęca Walentyna Janiszewska. Nietuzinkowa, charyzmatyczna, lubiana, doświadczona instruktorka znana jest z wieloletniej pracy m.in. z grupami działającymi przy MOK w Legionowie („Teatr Form Niewymyślnych”, „Teatr Etiuda”, Klub Seniora „Zapominajka”), Ośrodku Kultury w Wieliszewie (grupy dziecięce „Ogrodniczki” i „Za parawanem”) oraz prowadzenia licznych spotkań poetyckich, wernisaży czy jurorowania w konkursach recytatorskich i przeglądach teatralnych. Jak zaznacza – w grupie znajdzie się również miejsce dla zainteresowanych pracą ze scenariuszem, scenografią i wszystkim co towarzyszy wystawieniu na scenie spektaklu, do czego w swojej działalności zmierza każdy teatr – również nowa teatralna grupa powstająca w Łajskach.

GRUPA MŁODZIEŻOWA / RODZINNA „Teatr z Wami”
wtorki godz. 17-18, odpłatność zależna od liczebności grupy
- Tworzymy nowe światy, do których zapraszamy widzów – to hasło będzie myślą przewodnią zajęć teatralnych skierowanych do młodzieży w wieku 12-15 lat, deklaruje reżyser teatralny, animator i instruktor Betina Dubiel. – Ten projekt może udać się tylko z Wami! Każde z naszych spotkań będzie swoistym artystycznym procesem twórczym. Stawiamy na zespołowość, wymianę myśli, dialog i otwartość na innych. Chcemy tworzyć autorskie projekty artystyczne, które będą poruszać problematykę dotyczącą młodego człowieka. Czeka nas dużo zabawy, pozytywnej energii, ruchu, pracy z tekstem, ciałem, głosem i rekwizytem – zachęca instruktorka nowej grupy teatralnej. Potwierdzeniem tych deklaracji było już pierwsze, organizacyjne spotkanie, w trakcie którego pojawił się wspólny pomysł teatru rodzinnego tworzonego przez młodzież i ich rodziców. Betina Dubiel, dla której teatr to wielka pasja i spełnienie, szukając inspiracji w ludziach i otaczającym nas świecie, tworzy autorskie projekty (w Warszawie i Serocku), łączące tematykę historyczną z tą bezpośrednio dotykającą problemów uczestników zajęć. Często są to działania wielopokoleniowe. Prowadzi „Teatr Impresja” (od r. 2000) i „Teatr po 40-stce” (od 2010 r.). Jest absolwentką Kulturoznawstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Studium Reżyserii Teatralnej w Warszawie.

Zapraszamy!
Umieszczono: 24.09.2019 r., godz. 14.12

Przed nami

pnwtśrczptsond
  12345
6789101112
13141516171819
202122232425
26

26.01.2020 r., godz. 19.00
Stand-up: Abelard Giza - "PINIATA"

2728293031  

Bilety na wydarzenia kupisz również na stronie naszego partnera

biletyna.pl

Wspierają nas

  • Gmina Wieliszew
  • Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
  • Samorząd Województwa Mazowieckiego
  • Mazowiecki Instytut Kultury
  • Powiat Legionowski
  • Heron Property Polska Sp. z o.o.
  • TBS Wieliszew Sp. z o.o.
  • Gaz System SA
  • RSJ HOUSE Sp. z o.o.
  • Windsor Hotel****