Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Promyki na Białorusi – Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny w Brasławiu

W dniach 30 maja – 6 czerwca Zespół Tańca Ludowego „Promyki” gościł na Międzynarodowym Festiwalu Kultury Tradycyjnej „Brasławskie Żarnice”, który był jednym z punktów oficjalnej wizyty Starosty Legionowskiego Roberta Wróbla w ramach partnerskiej współpracy zagranicznej. Wizyta polskiej delegacji była okazją do spotkań z liczną na tym obszarze białoruską Polonią.
Powiat Legionowski od lat współpracuje z miastem partnerskim Brasław na Białorusi, położonym w u zbiegu granic z Litwą i Łotwą a więc na obszarze zamieszkiwanym przez liczną mniejszość polską (Brasławszczyzna była najdalej wysuniętą na północny wschód częścią II Rzeczpospolitej). W ramach współpracy zespoły ludowe z Powiatu Legionowskiego biorą udział w Międzynarodowym Festiwalu Kultury Tradycyjnej „Brasławskie Żarnice”, którego głównym organizatorami są Regionalny Komitet Wykonawczy w Brasławiu oraz Ministerstwo Kultury Republiki Białorusi. Impreza ma ponad 50-letnią tradycję a od 2009 roku status festiwalu międzynarodowego, któremu towarzyszą inne cykliczne wydarzenia. 

Poza naszymi reprezentantami w tegorocznej edycji udział wzięło 8 zespołów z Rosji, Łotwy, Litwy, Estonii oraz gościnnie z Ekwadoru. „Promyki” wystąpiły na dwóch ciepło przyjętych przez publiczność koncertach prezentując „Tańce górali żywieckich”, „Tańce spiskie” (dwukrotnie) i „Tańce opoczyńskie”. Pierwszy z występów miał miejsce przed publicznością polonijną w miejscowym domu kultury, drugi przed publiką białoruską i międzynarodową na położonej pośród brasławskich lasów scenie festiwalowej.

– Pobyt naszych reprezentantów miał również walor historyczno-patriotyczny – wraz z prezesem Krajowego Stowarzyszenie Brasławian Władysławem Krawczukiem odwiedziliśmy oddaloną o 90 km od Brasławia miejscowość Głębokie, gdzie złożyliśmy wiązanki na cmentarzu z grobami polskich żołnierzy – bohaterskich obrońców granicy polskiej z 17 września 1939 r., odwiedziliśmy także cmentarz wojskowy z czasów wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. Uczestniczyliśmy również we mszy polskiej w miejscowym kościele. Po liturgii zaśpiewaliśmy „Barkę” i „Czarną Madonnę” oraz kompozycję „Świeci miesiąc świeci” pochodzącą z ostatniej płyty Zespołu –„Jak w Kalejdoskopie” – relacjonuje Dariusz Skrzydlewski.

Był to 27 zagraniczny wyjazd „Promyków”, w czasie którego reprezentowały Gminę Wieliszew, Powiat Legionowski i nasz kraj. Nasi tancerze odwiedzili Białoruś po raz drugi – przypomnijmy, że w roku 2006 również koncertowali dla białoruskiej Polonii m.in. w położonej na Grodzieńszczyźnie Wołpie.


Umieszczono: 24.06.2019 r., godz. 10.51

Przed nami

pnwtśrczptsond
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Bilety na wydarzenia kupisz również na stronie naszego partnera

eWejściówki

Wspierają nas

 • Gmina Wieliszew
 • Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
 • Samorząd Województwa Mazowieckiego
 • Mazowiecki Instytut Kultury
 • Powiat Legionowski
 • TBS Wieliszew Sp. z o.o.
 • AdRepublic
 • Gaz System
 • Hotel Mazovia***
 • RSJ HOUSE Sp. z o.o.
 • Windsor Hotel****