Jesteś tutaj:

Główna treść strony

„Od tradycji do nowoczesności – sztuka oczami młodych artystów”

Wernisaż prac malarskich autorstwa dzieci i młodzieży z Sekcji Rysunku i Malarstwa Ośrodka Kultury w Wieliszewie, prowadzonej przez Annę Rakowską-Sitek, prezentowanych w Galerii Przechodniej GCK w Łajskach.

W dniu 26 kwietnia br. w Gminnym Centrum Kultury w Łajskach odbyło się uroczyste otwarcie wystawy malarskiej dzieci i młodzieży uczęszczającej na zajęcia z Rysunku i Malarstwa prowadzonych przez instruktora Annę Rakowską-Sitek. Podczas uroczystości frekwencja dopisała i wernisaż odwiedziło ponad 180 osób.

Jak mówi  instruktor Anna Rakowska-Sitek-  wystawa obejmuje ponad 60 obrazów olejnych, akwarel i rysunków, m.in inspirowanych twórczością francuskiego malarza Claude’a Moneta – twórcy i czołowego przedstawiciela impresjonizmu. W pracach pojawiają się m. in. takie motywy jak: wieś, natura, brzeg morza
z charakterystycznym dla nich dążeniem oddania na płótnie zmysłowych, ulotnych momentów.

Impresjonizm jest kierunkiem w sztuce wykształconym w II połowie XIX wieku polegającym na utrwaleniu ulotnych wrażeń artysty. Zapytana przez nas inicjatorka wystawy dlaczego akurat ten kierunek w sztuce wybrała aby przybliżyć młodym artystom odpowiedziała: „Impresjonizm to przełom w malarstwie, dlatego też uznałam, że moi podopieczni powinni go poznać i spróbować zmierzyć się z głównym przesłaniem jakie zawiera ten kierunek - uchwyceniem ulotnej chwili, wrażenia, odbicia w swoich obrazach.”

Wszyscy uczestnicy sekcji Rysunku i Malarstwa włożyli ogromną pracę i trud w namalowanie prac. Podczas wernisażu widać było ogromną radość rodziców jak i całych rodzin, które przybyły na uroczystość. Wielką dumę czuła również opiekunka sekcji: „Praca z moim podopiecznym była ogromną przyjemnością, ze zdumieniem patrzyłam na nich, jak próbują z pełną determinacją w swoich pracach uchwycić oddanie zmysłowych, ulotnych momentów, skupienie się na czystej wrażeniowości, czyli wszystko to co w impresjonizmie jest najcenniejsze.”

Celem zajęć z Rysunku i Malarstwa jest przede wszystkim poznanie sztuki malarstwa co powinno się wiązać z przyjemnością. Zajęcia adresowane są do dzieci i młodzieży i obejmują naukę różnych technik malarskich (olej, akryl, akwarela), podstaw rysunku (pióro, pastele). Uczestnicy poznają tematy sztuk plastycznych: portret, pejzaż, martwa natura, abstrakcja, etc. a także tajemnice wielkich artystów poszczególnych epok. Autorzy najlepszych prac otrzymają szansę udziału w jednym z ogólnopolskich konkursów młodych talentów. „Nie można zawsze polegać w swoim życiu na dosłowności, bo ona nie daje nam radości i nie zawsze uczy nas odpowiednich reakcji na daną sytuację. To sztuka pozwala właśnie na przeżywanie czegoś najpierw w naszych głowach, co jest często idealnym treningiem przed zderzeniem z rzeczywistością. Rozwija i daje naszemu umysłowi bodziec do pracy, która zawsze wychodzi nam na dobre.”- Zachęca do uczestniczenia w zajęciach Pani Instruktor.

Pani Anna planuje już kolejne wystawy ale póki co, przed nami jeszcze uroczystość w czerwcu podczas której ogłoszone zostaną wyniki konkursu malarskiego tejże wystawy. Nie pozostaje nam nic innego jak życzyć powodzenia i czekać na kolejne owocne projekty.


Umieszczono: 13.05.2019 r., godz. 15.42

Przed nami

pnwtśrczptsond
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Bilety na wydarzenia kupisz również na stronie naszego partnera

eWejściówki

Wspierają nas

 • Gmina Wieliszew
 • Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
 • Samorząd Województwa Mazowieckiego
 • Mazowiecki Instytut Kultury
 • Powiat Legionowski
 • TBS Wieliszew Sp. z o.o.
 • AdRepublic
 • Gaz System
 • Hotel Mazovia***
 • RSJ HOUSE Sp. z o.o.
 • Windsor Hotel****