Jesteś tutaj:

Główna treść strony

„Akompaniator” w Klenczonie

„Akompaniator” Anny Burzyńskiej wyreżyserowany przez Adama Sajnuka okazał się jedną z najbardziej wymagających pozycji z dotychczas wystawianych na scenie Sali Klenczona, a jednocześnie spektaklem kompletnym i dojrzałym zarówno aktorsko jak i realizatorsko. Mimo tego wyzwania publiczność, która 20 stycznia wypełniła salę w Wieliszewie, nagrodziła Edytę Olszówkę i Piotra Polka owacją na stojąco.

Opowieść o obsesyjnej miłości tytułowego akompaniatora (brawurowo zagranego przez Piotra Polka) do śpiewaczki operowej (świetna Edyta Olszówka) to studium szaleństwa, w jakim od lat zamyka się główny bohater. Od pierwszych uderzeń w klawisze do ostatniego wybrzmiałego akordu zanurzeni w świecie obsesji, nieodwzajemnionych uczuć i zawiedzionych oczekiwań, odczuwamy narastający niepokój. Nasz wewnętrzny dyskomfort podrażnia świadomość tego, jak cienka granica oddziela tzw. normalność od szaleństwa – a przecież uczucie stanowi wypadkową obu tych skrajności. W przeciwstawionych sobie cechach osobowości, nieprzypadkowo powiązanych z płcią bohaterów, z irytacją ale i pewnym rozbawieniem odnajdujemy elementy naszych własnych zachowań. Nieco zaskoczeni, wyrwani z potrzasku i gęstniejącej atmosfery zapowiadającej to co nieuchronne, z ulgą przyjmujemy scenę końcową – odgłos zamykanych drzwi i kroków, kojącą ciemność. Choć wcale przecież nie jesteśmy pewni ani uwolnienia więzionej ani też tego, czy cała historia nie była projekcją naznaczonej obsesją wyobraźni bohatera.


To kolejny spektakl goszczący w Wieliszewie w ramach sceny Teatru Mazowieckiego, przygotowany tym razem przez Teatr Muzyczny w Toruniu we współpracy z dyrektorem Teatru WARSawy Adamem Sajnukiem. Reżyser znany jest z tytanicznej i wszechstronnej pracy (premiery kilka razy w roku, dziesiątki spektakli realizowanych jednocześnie w roli reżysera jak i w głównej aktorskiej kreacji na scenie), nieszablonowego podejścia (samouk z korzeniami w teatrach offowych, których był jednym z pionierów), a jednocześnie charakterystycznego stylu, w którym widz jest pełnoprawnym partnerem. – Ta scena ma wszystkie znamiona jego osobowości, jego myślenia o teatrze, widzu, a to czyni z tego miejsca jeden z ostatnich bastionów prawdziwej wolności teatralnej. Podobnie jak Adam, Teatr WARSawy ryzykuje artystycznie, bywa niekonwencjonalny, niekonsekwentny, zaskakuje chaosem. Ale to wszystko ma swój wdzięk i styl Sajnuka, nonszalancję, na którą niewiele osób miałoby odwagę sobie pozwolić – opisuje prowadzony przez Adama Sajnuka Teatr WARSawy aktorka Maria Seweryn. – Jako twórca ma osobowość dziecka i jest ciekawy świata, więc chętnie wykracza się z nim poza bezpieczne terytoria (..) prowokuje intelektualnie, gwarantuje aktorowi jakościowy repertuar i niesamowitą otwartość podczas pracy nad spektaklem. I jeszcze coś: Adam kocha aktorów i to zawsze jest wspólna praca pod jego kierunkiem – podsumowuje współpracę z reżyserem Edyta Olszówka.


„Akompaniator” był pierwszym z wydarzeń, na które dystrybucja biletów odbywała się również poprzez internet (poza tradycyjną formą a więc zakupem biletów w biurze GCK w Łajskach). Jak pokazał internetowy debiut, było to udogodnienie ze wszech miar słuszne – tą drogą nabyto około 70% biletów! Zapraszamy na kolejne spektakle i zachęcamy do korzystania z serwisu www.ewejsciowki.pl oraz zakładki KUP BILET na stronie www.ok.wieliszew.pl.


Umieszczono: 30.01.2019 r., godz. 19.04