Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Bożonarodzeniowy Konkurs Plastyczny 2018 - „Najbardziej oryginalna ozdoba choinkowa”

Ośrodek Kultury w Wieliszewie ogłasza tradycyjny Bożonarodzeniowy Konkurs Plastyczny, którego tegorocznym tematem będzie oryginalna ozdoba choinkowa. Na prace czekamy do 19 grudnia, od 20 grudnia 2018 r. wszystkie zgłoszone prace zostaną zaprezentowane w galerii przechodniej Gminnego Centrum Kultury w Łajskach. Rozstrzygnięcie i wręczenie nagród nastąpi 6 stycznia 2019 roku podczas Koncertu Kolęd Na trzech Króli (w Sali Klenczona). Zapraszamy do udziału autorów indywidualnych i zespoły!

Regulamin Konkursu (kliknij)

Nasz konkurs od siedmiu lat utrwala symbolikę i tradycje – zarówno religijne jak i świeckie – związane z Bożym Narodzeniem. Dotychczasowe edycje poświęcone były kolejno świątecznemu stroikowi, bożonarodzeniowej szopce, drzewku świątecznemu i choinkowej ozdobie, betlejemskiej gwieździe czy kolędnikom.

Ubieranie choinki to jedna z najpiękniejszych tradycji świątecznych. Trudno wyobrazić sobie Boże Narodzenie bez choinki, nawet jeśli nie występuje w tradycyjnej formie żywego drzewka bożonarodzeniowego z bombkami i kolorowymi lampkami. W Polsce jest to jedna z najnowszych tradycji wigilijnych, bo pojawiła się u nas dopiero na przełomie XVIII i XIX wieku, i przywędrowała z Niemiec. Początkowo ubieranie choinki przyjęło się tylko w miastach. Na wsi długo dominowała ludowa ozdoba, tak zwana „podłaźniczka”. Była to ucięta gałąź sosny, świerku lub jodły wieszana pod sufitem. Na niej również wieszano dekoracje, które potem przeniesiono właśnie na choinkę.

Symbolika ozdób choinkowych, jak i samego drzewka, ma swe korzenie w tradycji ludowej, częściowo wyrosłej też na gruncie biblijnym:
Gwiazda Betlejemska - umieszczana na szczycie drzewka od ubiegłego wieku, miała pomagać w powrotach do domu z dalekich stron.
Oświetlenie choinki - w chrześcijańskiej symbolice religijnej wskazywało natomiast na Chrystusa - światło dla pogan.
Jabłka - zawieszane na gałązkach symbolizowały biblijny owoc, którym kuszeni byli Adam i Ewa często zastąpowane rajskimi jabłuszkami. Miały zapewnić zdrowie i urodę.
Orzechy - zawinięte w sreberka miały przynosić dobrobyt i siłę.
Papierowe łańcuchy - przypominały o zniewoleniu grzechem.
Dzwonki - oznaczają dobre nowiny i radosne wydarzenia.
Anioły - zapewniają opiekę nad domem.
Jemioła - Ten symbol przybył do nas z Anglii. Pod jemiołą całują się zakochani oraz skłócone ze sobą osoby. Pęk jemioły należy trzymać w domu do następnych świąt.
Samo żywe drzewko stało się w chrześcijaństwie symbolem Chrystusa jako źródła życia.

Tradycyjnie ubiera się świerk lub jodłę. W drzewku bożonarodzeniowym kryje się zarówno świecka, jak i kościelna symbolika. Jego zielony kolor oznacza witalność i narodziny życia.

Konkurs kierowany jest do dzieci, młodzieży i dorosłych w czterech przedziałach wiekowych: przedszkola i zerówki, SP klasy I-IV, SP klasy V-VII + klasy gimnazjalne, szkoły średnie + osoby dorosłe). Interpretacja tematu, zastosowane materiały i technika są dowolne. Prace należy dostarczyć do Gminnego Centrum Kultury w Łajskach do dnia 18 grudnia. Oceni je 4-osobowa komisja, biorąc pod uwagę oryginalność kompozycji, zastosowane materiały, pomysłowość wykonania poszczególnych elementów, etc. Najważniejszym jednak kryterium rozpatrywanym przez Jury Konkursu będzie samodzielność wykonania prac. W związku z tym organizatorzy apelują do rodziców, wychowawców i opiekunów małoletnich uczestników konkursu, by pomóc naszym pociechom w przygotowaniu prac, nie zastępując ich jednak w roli autorów!

Nagrodzone zostaną najlepsze prace w każdym z przedziałów wiekowych – ogłoszenie wyników na stronie www.ok.wieliszew.pl do 5 stycznia. Rozdanie nagród nastąpi w niedzielę, 6 stycznia 2019 r. podczas odbywającego się w Sali Koncertowej im. Krzysztofa Klenczona w Wieliszewie tradycyjnego Koncertu Kolęd Na Trzech Króli. Wszystkie prace zostaną wystawione w galerii Gminnego Centrum Kultury w Łajskach w dniach od 20 grudnia 2018 roku do 20 stycznia 2019 roku.
Umieszczono: 29.11.2018 r., godz. 16.46