Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Hej, Słowianie! - 16. edycja Festiwalu Pieśni i Tańców Polskich w Wieliszewie

Przed nami 16. edycja Festiwalu Pieśni i Tańców Polskich, organizowanego od roku 2001 w Wieliszewie, w wigilię Narodowego Święta Niepodległości. Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem „Hej, Słowianie!” wybiegając poza granice Polski, jednocześnie podkreślając słowiański rodowód naszej kultury ludowej. Obok gospodarzy – Zespołu Tańca Ludowego "Promyki" z Wieliszewa - przed publicznością w hali sportowej w Wieliszewie zaprezentuje się reprezentacyjna grupa folklorystyczna najstarszej polskiej uczelni wyższej – Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Jagiellońskiego „Słowianki” z Krakowa! Zapraszamy w czwartek, 10 listopada, do hali sportowej w Wieliszewie - wstęp jak zawsze wolny!
Festiwal Pieśni i Tańców Polskich od 16 lat – w wigilię Narodowego Święta Niepodległości – przypomina o naszej kulturalnej i ludowej spuściźnie, prezentując tańce i pieśni ludowe z poszczególnych regionów etnograficznych kraju. Od roku 2014 Festiwal nosi zaszczytne imię Stanisława Moniuszki.

Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem „Hej, Słowianie!”. W nawiązaniu do wielokulturowej spuścizny historycznych ziem polskich, zdecydowaliśmy się rozszerzyć formułę Festiwalu – w trakcie ubiegłorocznej edycji zaprezentowaliśmy m.in. efektowny folklor cygański i góralski pochodzący z będącego w zasięgu wpływów węgiersko-słowackich terenu Spisza. W roku obecnym, wybiegając poza granice Polski, jednocześnie podkreślając słowiański rodowód naszej kultury ludowej, chcielibyśmy zaprezentować publiczności Festiwalu tańce i pieśni wschodnio i południowo-słowiańskie w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Słowianki” Uniwersytetu Jagiellońskiego z Krakowa. Obok naszych gości na scenie zaprezentują się tradycyjnie gospodarze – Zespół Tańca Ludowego „Promyki” z Wieliszewa.

Zespół Pieśni i Tańca „Słowianki” to reprezentacyjna grupa folklorystyczna najstarszej polskiej uczelni wyższej – Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Powstał w 1959 r. przy katedrze Filologii Słowiańskiej UJ i obok folkloru polskiego ma w swoim repertuarze pieśni i tańce południowo i wschodniosłowiańskie (Zespół współpracował z choreografami z Bułgarii, Chorwacji, Macedonii i Słowenii) wykonując je w oryginalnych strojach otrzymanych w darze z takich państw jak Bułgaria, Chorwacja, Macedonia, Słowenia, Rosja i Ukraina. Zespół zaprezentuje w Wieliszewie wiązankę tańców i pieśni z terenów Polski oraz wymienionych państw słowiańskich.

W piętnastoletniej historii Festiwal gościł: Ludowy Zespół Artystyczny SEROCK (dwukrotnie), Ludowy Zespół Dziecięcy NIEPORĘCAK, ZPiT WYSZKÓW (trzykrotnie), Ludowy Zespół Artystyczny SGGW PROMNI im. Zofii Solarzowej, ZPiT MAŁA WARSZAWIANKA, ZPiT UW WARSZAWIANKA (pięciokrokrotnie), ZTL KOŚCIELEC, Regionalny Zespół BARTUSIA OBROCHTY z Zakopanego, Zespół BIAŁODUNAJCANIE z Białego Dunajca, ZPiT MAŁE PODLASIE Siemiatycze, KUŹNIA ARTYSTYCZNA Wilanów, ZPiT KOŚCIERZYNA, Kaszubski Zespół Folklorystyczny KREBANE z Brus, ZPiT MALBORK, ZPiT KURPIE Ostrołęka, Dziecięcy Zespół Folklorystyczny CEPELIA POZNAŃ, ZPiT ZIEMIA ŻYWIECKA z Żywca, ZPiT SOKOŁOWIANIE z Sokołowa Podlaskiego, ZPiT GRAJEWIANIE, ZPiT MŁODY TORUŃ, ZPiT POLITECHNIKI WARSZAWSKIEJ oraz gospodarzy: ZTL PROMYKI Wieliszew i Gminny Chór MARZENIE. W roku 2014 Wydarzenie wpisano w kalendarz obchodów Roku Kolberga. W związku z „niepodległościowym” charakterem, Festiwal jest także okazją do wręczenia odznaczeń i wyróżnień zasłużonym w pracy i działalności społecznej oraz stypendiów artystycznych i nagród w konkursach kulturalnych i sportowych.
Umieszczono: 27.10.2016 r., godz. 13.11