Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Kraina Talentów

Za nami szósta odsłona festiwalu poezji śpiewanej „Kraina Łagodności”. Po raz czwarty z częścią konkursową skierowaną do wokalistów amatorów – w tegorocznej edycji rywalizowało 25 wykonawców z 14 miejscowości (Białystok, Dzięcioły, Józefów, Legionowo, Nowodworce, Nowy Dwór Maz., Opacz Kolonia, Opoczno, Podkowa Leśna/Michałowice, Prymusowa Wola, Warszawa, Zakroczym i Wieliszew). Kolejny wieczór z Krainą Łagodności w Wieliszewie spędziliśmy w towarzystwie utalentowanych lauratów oraz „Pieśni naszych czasów” w wykonaniu Łukasza Nowaka i Marcina Snokowskiego.
Nasz kameralny Festiwal ewoluuje w ogólnopolskie wydarzenie – w ubiegłych latach wzięło w nim udział kolejno 25 (rok 2015) i 17 (rok 2016) artystów amatorów z wielu miast i miasteczek Polski – reprezentantów miejscowych ośrodków kultury, szkół – w tym szkół muzycznych, tradycyjnie nie brakowało startów indywidualnych. Przesłuchaniom na scenie Sali Koncertowej im. Krzysztofa Klenczona w Wieliszewie towarzyszy wysoki poziom prezentacji i przyjazna atmosfera. Tę drugą tworzą nie tylko sami wykonawcy ale również profesjonalne i życzliwe jury, w którym w tym roku zasiedli: Joanna Kondrat (wokalistka, autorka tekstów, uznawana za jedną z najlepszych polskich tekściarek młodego pokolenia, lauretka nagród na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, Ogólnopolskim Studenckim Festiwalu Yapa w Łodzi, Przeglądzie Piosenki Autorskiej w Warszawie, Festiwalu Twórczości „Korowód”, festiwalu Bieszczadzkie Anioły oraz laureatka głównej nagrody konkursu Debiuty na XLIX Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, w jury po raz pierwszy), Rafał Grozdew (tenor liryczny z możliwościami koloraturowymi, występował na deskach teatrów w Polsce, Niemczech, Szwajcarii, Luxemburgu i Danii, jeden z najmłodszych jurorów w europejskich konkursach wokalnych, w jury po raz drugi) i Piotr Brymas (poeta, autor tekstów do piosenek DGZZ, Lory Szafran i innych, w jury od pierwszej konkursowej edycji).

O ile w latach ubiegłych to „dorosła” kat. wiekowa sprawiała Jury najwięcej problemów natury „klęski urodzaju”, o tyle tegoroczna edycja do poziomu maksimum podniosła poprzeczkę w rywalizacji młodych wokalistów do lat 18. Jak podkreślali członkowie Jury, przed dwójką tegorocznych zwycięzców – Barbarą Małecką z Nowego Dworu oraz Piotrem Zubkiem (znanym z telewizyjnych ekranów finalistą m.in. Must Be The Music oraz dziesiątek innych programów talent show i konkursów) – stoją otworem sceny uznanych, krajowych festiwali muzycznych z Opolem włącznie. Werdykt Jury musiał być iście salomonowym rozstrzygnięciem – o miejscach i przyznanych nagrodach decydowały drobiazgi: oryginalna interpretacja utworu, emocje przekazane podczas jego wykonywania, forma dnia, a w kilku przypadkach trafność doboru repertuaru przez instruktorów i opiekunów. Na tym tle od wielu sezonów poziom profesorski prezentuje instruktor wokalny Alicja Kabacińska pracująca z młodymi piosenkarzami w ośrodkach kultury w Nowym Dworze Maz. i Zakroczymiu, którą Jury postanowiło uhonorować specjalnym wyróżnieniem – za czytelną wizję i talent dydaktycznej mądrości. Udany występ zanotowała Milena Żołnierzak – podopieczna instruktora Mikołaja Zwolińskiego. Udziały w kolejnych edycjach z pewnością przybliżą młodziutką reprezentantkę sekcji wokalnej Ośrodka Kultury w Wieliszewie do miejsc na podium.

W związku z rosnącym poziomem konkursu oraz jego popularnością, organizatorzy planują modyfikację i rozwinięcie kategorii, w których rywalizują uczestnicy. Jak podkreśla dyrektor Dariusz Skrzydlewski – wciąż jednak chcielibyśmy, by Konkurs skierowany był głównie do nieprofesjonalistów poruszających się w obszarze piosenki poetyckiej, poezji śpiewanej, piosenki z tekstem.

Po wręczeniu nagród oraz koncercie laureatów, których oklaskiwała jak zwykle pełna sala Klenczona, na scenę wkroczyli doświadczeni muzycy – wokalista, gitarzysta, autor tekstów Łukasz Nowak (założyciel i lider znanego wieliszewskiej publiczności zespołu Caryna) oraz akordeonista Marcin Snokowski (laureat polskich i międzynarodowych konkursów, którego możemy usłyszeć m.in. na ścieżkach dźwiękowych do filmów „Edi” i „Mistrz” w reż. Piotra Trzaskalskiego). Artyści zaprezentowali program „Pieśni naszych czasów” – zbiór piosenek ważnych i nieprzemijalnych, na który złożyły się wybrane piosenki centralno-wschodnio europejskie oraz wiele autorskich kompozycji do słów Łukasza Nowaka. Nie zabrakło interpretacji poezji największych bardów i poetów minionych kilkudziesięciu lat: Bułata Okudżawy, Jaromira Nohavicy, Włodzimierza Wysockiego, Jurija Kukina i innych. Całość doskonale wpisała się w klimat, jaki w zamiarze organizatorów ma nieść Kraina Łagodności.

Laureaci 4. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poezji Śpiewanej „Powrót do Krainy Łagodności”:

KAT. DO LAT 18
1.Barbara MAŁECKA, Nowodworski Ośrodek Kultury („Moja ballada” – Krzysztof Komeda / Agnieszka Osiecka, „Nasza Klasa” – Jacek Kaczmarski)
1. Piotr ZUBEK, Warszawa („Idę ciernistą stroną ulicy” – Jerzy Wasowski / Jeremi Przybora, „Jesienna Zaduma” – Elżbieta Adamiak / Jerzy Harasymowicz)
2. Kalina MAŁCZYŃSKA, Warszawa („Sama chciała” – Seweryn Krajewski / Agnieszka Osiecka, „Miejscowa idiotka z tutejszym kretynem” – Grzegorz Turnau / Julian Tuwim)
3. Zuzanna BOMZE, Opacz Kolonia („A jeśli nie znajdziesz” – Krzysztof Mroziński / Tadeusz Szarwaryn, „Luna Srebrnooka” – Seweryn Krajewski / Agnieszka Osiecka)

Wyróżnienia:
Amelia KACZMARCZYK (Szkoła Podstawowa nr 1 im. Olofa Palmego w Józefowie) – za odwagę nowej, własnej interpretacji klasycznych utworów
Aleksandra MUSZYŃSKA (Białystok) – za talent
Karolina SOBCZYK (Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Opocznie) – za niezależną intuicję wokalną

KAT. POWYŻEJ LAT 18
1. (nie przyznano)
2. Kinga BODZAK, Gminny Ośrodek Kultury w Zakroczymiu („Biedne badyliszcze” – Włodzimierz Korcz / Agnieszka Osiecka, „ Do ciebie szłam” – Jerzy Wasowski / Jeremi Przybora)
3. Jędrzej CZERWONOGRODZKI, Warszawa („Na stacji Jerzego z Podebrad” – Jaromir Nohavica, „Nastroje” – Jarosław Wasik)

Wyróżnienia:
Duet AliZet w składzie: Alina STENCKA, Zofia OLEJNIK (Podkowa Leśna / Michałowice) – za kulturę prezentacji
Olena DURKA-JANKOWSKA (akompaniament na żywo: Zenon Durka – pianino) – za kompozycję autorską

Wyróżnienie specjalne:
Alicja KABACIŃSKA (instruktor wokalny w Nowodworskim Ośrodku Kultury i Gminnym Ośrodku Kultury w Zakroczymiu) – za czytelną wizję i talent dydaktycznej mądrości

Lista uczestników przesłuchań konkursowych:

kat. do lat 18 (godz. 12:00-14:15)
1. Zuzanna BOMZE (Opacz Kolonia)
2. Marlena BUJNIAK (Dzięcioły)
3. Wiktoria JAWORSKA (Zespół Szkół Samorządowych – Gimnazjum w Prymusowej Woli)
4. Amelia KACZMARCZYK (Szkoła Podstawowa nr 1 im. Olofa Palmego w Józefowie)
5. Julia KUZYKA (Nowodworce)
6. Kalina MAŁCZYŃSKA (Warszawa)
7. Barbara MAŁECKA (Nowodworski Ośrodek Kultury)
8. Adam MARCJANEK (Warszawa)
9. Aleksandra MUSZYŃSKA (Białystok)
10. Izabela ODOLAK (Gimnazjum nr 1 im. Łączniczek Armii Krajowej w Warszawie)
11. Milena ŻOŁNIERZAK (Ośrodek Kultury w Wieliszewie)
12. Wiktoria SAŁAJ (Miejski Dom Kultury w Opocznie)
13. Duet Karolina SOBCZYK, Klaudia SKŁADOWSKA (Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Opocznie)
14. Julita SUROS (Zespół Szkół Samorządowych – Gimnazjum w Prymusowej Woli)
15. Natalia WOŹNIAK (YAMAHA Szkoła Muzyczna w Legionowie)
16. Natalia ZALEGA (Warszawa)
17. Agata ZIELIŃSKA (Miejski Dom Kultury w Opocznie)
18. Piotr ZUBEK (Warszawa)
19. Zespół wokalny w składzie: Karolina SOBCZYK, Patrycja SOBCZYK, Wiktoria SOBCZYK, Klaudia SKŁADOWSKA, Kinga RZEŹNIK (Zespół Szkół Samorządowych – Gimnazjum w Prymusowej Woli / Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Opocznie)

kat. powyżej lat 18 (godz. 14:30-15:30)
1. Duet AliZet w składzie: Alina STENCKA, Zofia OLEJNIK (Podkowa Leśna / Michałowice)
2. Kinga BODZAK (Gminny Ośrodek Kultury w Zakroczymiu)
3. Jędrzej CZERWONOGRODZKI (Warszawa)
4. Edmund DUDEK (Warszawa)
5. Olena DURKA-JANKOWSKA (Legionowo)
6. Jakub MAŁEK (Legionowo)

Umieszczono: 26.10.2016 r., godz. 12.53